Ekonomia w szpitalu

Cięcie kosztówWczoraj przedstawiciel Skarbu Państwa w RN zadał mi pytanie, czy uwzględniliśmy program redukcji kosztów w strategii dla szpitala.

Odpowiedziałem, że jeśli chcą ciąć koszty to powinni zatrudnić nas do restrukturyzacji – pięknie byśmy wtedy zlikwidowali wszystkie koszty, łącznie ze szpitalem.

Mogłem sobie pozwolić na taki żart, bo w trakcie warsztatu przewodniczący rady nadzorczej osobiście dodał kartkę o społecznej odpowiedzialności biznesu.

Jak trudno jest  zarządzać szpitalem z perspektywy czysto ekonomicznej ilustruje następujący przykład – gdybyśmy chcieli minimalizować koszty i maksymalizować zyski, to zamiast ratować ludzkie życie, powinniśmy zlikwidować niedochodowy OIOM (Oddział Intensywnej Opieki Medycznej), zastosować Pavulon i rozwijać dochodowy zakład pogrzebowy (tego, na szczęście, nie ma w strukturze szpitala!).

Zysk nie zawsze jest najlepszym kryterium zarządzania. 

Przekonał się o tym rząd brytyjski, który kilkadziesiąt lat temu wprowadził profesjonalnych menedżerów do zarządzania szpitalami narodowej służby zdrowia (NHS  – National Health Service).

Dość szybko wybuchły wielkie afery:

  • szpitale odmawiały przyjmowania starszych pacjentów
  • zamiast drogich procedur onkologicznych, szpitale wolały koncentrować się na prostych operacjach – aktywnie zniechęcano pacjentów z przewlekłymi chorobami
  • redukowano zatrudnienie do takiego poziomu, że wzrósł wskaźnik zgonów szpitalnych; gdy rząd zaczął ten wskaźnik kontrolować, szpitale zaczęły wypisywać pacjentów by umierali w domu – najpierw jednak szprycowano ich antybiotykami i zastrzykami z glukozy, by w karcie zanotować poprawę stanu zdrowia

Takie przypadki można by mnożyć – w każdym zyski rosną, ale jak ma się to misji szpitala?

Na szczęście, Staroście Powiatu Bytowskiego nie podobał się tylko nasz slajd tytułowy:

„Szpital powinien leczyć”

Przypomniał mi warsztatową opowieść o Grycanie i poprosił, byśmy zmienili slajd na:

„Szpital powinien dobrze leczyć”

Słowem, w tym przedświątecznym nastroju, strategia dla bytowskiego szpitala rysuje się dobrze!

3 myśli na temat “Ekonomia w szpitalu”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s