S&P obniża rating dla Włoch

Berlusconi-pokazuje-S&PWczorajszej nocy S&P obniżyło rating dla Włoch.

Co prawda tylko o jeden poziom z A+ na A, ale jest to działanie wymowne – zapewne kolejna będzie Hiszpania, a wszystko przez Grecję!

Problem Włoch polega na tym, że po obniżeniu ratingu wzrasta koszt obsługi zadłużenia, a przy obecnej wielkości zadłużenia – geometrycznie wzrasta ryzyko utraty zdolności do jego obsługi.

Dziś rano, rentowność 10-letnich obligacji Włoch wzrosła o 3 punkty bazowe do 5,619%. Koszt długu jest więc o 3,85% wyższy niż dla porównywalnych obligacji niemieckich. A wszystko w ramach jednej waluty.

Europejska waluta przyrównana może być do krwi w gospodarczym systemie naczyń połączonych. Niewydolność Grecji powoduje, że choroba przenosi się dalej. Lekarstwo co prawda jest, ale pacjent (Unia Europejska) odmawia jego przyjęcia. A choroba rozprzestrzenia się po organizmie.

Pisałem już o tym w ubiegłym roku – są dwa rozwiązania europejskiego kryzysu. Niestety, żadne z nich nie jest politycznie akceptowalne:

  1. Rozwiązanie pierwsze, to wspólny rząd europejski, jedna polityka fiskalna i rezygnacja z rządów lokalnych. Żaden polityk nie wyrazi na to zgody.
  2. Rozwiązanie drugie, to rezygnacja z euro i powrót do walut lokalnych.

Dziś napisałbym, że jest też i trzecie rozwiązanie – testowane przez rząd amerykański. Nazywa się Quantitative Easing.

Europejski Bank Centralny nie ma jednak jaj, by dokonać odpowiedniego zastrzyku gotówki, bo tu potrzeba pokerowego zagrania. Jeśli będziemy licytować w małych ilościach, to zapewne przegramy nasz kapitał. Jeśli natomiast położymy na stole stawkę na tyle wysoką, by pozostali gracze przestali licytować, to mamy szansę wygrać niezależnie od kart, które trzymamy. Grunt by nikt nas nie sprawdził.

3 myśli na temat “S&P obniża rating dla Włoch”

  1. ECB jeszcze kilka miesię temy podnosił stopy procentowe. Latem 2008 roku też podnosił …

    W myśl logiki ECB – „inflacja w górę, wajcha w górę” – sposobem na drogą żywność jest bankructwo Grecji (nie będą jedli). Eskalacja obencnych problemów jest na wyraźne życzenie ECB.

    Człowiek który przełamał tą logikę logikę, ś.p. Skrzypek, był wyśmiewany …

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s