Kryzys czy wzrost?

Kolega zasugerował dzisiaj, że kolejna faza kryzysu przyjdzie, gdy na pustyni powstanie najwyższy budynek na świecie. Ponoć wyczytał gdzieś o teorii, która mówi że kryzys gospodarczy bardzo często zbiega się z wybudowaniem coraz to wyższych i bardziej okazałych budynków…

Przypomniało mi to trochę inną teorię, którą możecie zobaczyć na poniższym obrazku:

moda a cykle gospodarcze

Obie teorie mają w sobie element wspólny – psychologiczny. Bo im wyżej szczytu, tym więcej konsumujemy i tym łatwiej jest nam wydawać pieniądze na zbytki. Gdy przychodzi recesja, wracamy do doceniania pracy, oszczędzamy i dopiero poprzez te oszczędności możliwa jest kolejna fala wzrostów.

6 myśli na temat “Kryzys czy wzrost?”

    1. Nie Kondratiev tylko Bob Beckman, bo to z jego książki wkleiłem ilustrację. Jego teoria była następująca. Podczas fali wzrostowej zmieniają się postawy moralne i mentalne konsumentów. W XVIII wieku społeczność odrzuciła autorytet króla, w XIX wieku odrzucono autorytet Kościoła. Tuż przed kryzysem na początku XX wieku ludzie szerzyli wolność odzyskaną dzięki freudowskiej psychoanalizie.
      Wedle Beckmana przekładało się to na modę, literaturę, teatr.
      W okresie recesji ludzie powracali do moralności, posłuszeństwa i ciężkiej pracy, a sygnałem wyprzedzającym były trendy w modzie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s