Premier Putin zakazał eksportu zboża z Rosji.
Na rynkach powiało grozą, bo cena jest funkcją podaży i popytu.
Nawet jeśli popyt pozostałby na tym samym poziomie, a na to się nie zanosi bo populacji nam stale przybywa i każdy jeść musi, to przy tak znacznym ograniczeniu podaży – cena musi wzrosnąć!
A jeśli wzrośnie cena zboża, to przełoży się to na inflację.
Pisałem już o skutkach wzrostu VAT w wielu krajach europejskich. To też bezpośrednio przyczyni się do wzrostu inflacji.
A podobnych informacji (skutkujących wzrostem inflacji) płynie do nas coraz więcej. Na razie ECB, RPP, BoE, FED i podobne instytucje udają, że ich nie widzą.
Edit popołudniowy 2010-08-06 Czyżbym sam uległ panice?
Dzisiejszy wpis powstał na szybko – odzwierciedla trochę działanie spekulacyjnego inwestora. Zadziałałem impulsowo, na bazie informacji z Bloomberga: „Japan Seeking U.S. Wheat, Corn for Feed Use After Russian Exports Banned”
Potem cały dzień miałem dość zajęty i dopiero teraz przyszedł czas na głębszą analizę i zastanowienie. Podobne analizy zrobili zapewne inwestorzy, co widać na wykresie powyżej.
Impuls jest jak najbardziej inflacyjny, choć zapewne nie tak bardzo jak myślałem początkowo! By go dokładnie zrozumieć, trzeba przeanalizować popyt na zboże w Rosji, oszacować ile w tym roku wyprodukują i ile będą musieli zaimportować netto z rynku globalnego.
Ja idę na łatwiznę! Zakładam, że rynek futures na zboże jest efektywny (EMH) i co za tym idzie, że wszystkie informacje są już odzwierciedlone w cenie. Jak widać po ostatnich dwóch czerwonych świeczkach, mądrzejsi ode mnie wykonali już odpowiednie obliczenia.
Bardzo ciekawy artykuł: http://www.bbc.co.uk/news/business-10915754
Wygląda na to, że inflacja jednak wzrośnie, choć z innego powodu.
Wczorajsze tytuły prasowe po publikacji wskaźników przez Eurostat krzyczały, że inflacja w eurozonie jest najwyższa od 20 miesięcy.
Roczna stopa inflacji wzrosła w lipcu do 1.7% dla 16 krajów strefy EUR. W czerwcu wynosiła ona tylko 1.4%.
Powodów wzrostu inflacji było kilka:
– wzrost kosztów transportu, w wyniku wyższych cen paliwa
– wyższe ceny alkoholu i wyrobów tytoniowych
– wzrost cen żywności
– wzrost stawek VAT
Średnia inflacja dla wszystkich krajów UE wyniosła 2.1% r/r, w porównaniu do czerwca 1.9% r/r.
W lipcu wzrosły stopy VAT w Finlandii, Grecji, Hiszpanii, Portugali i Rumunii.
„The core inflation rate is slightly higher but with the VAT hikes that there have been in the eurozone, that’s not surprising,” powiedziała Astrid Schilo, ekonomistka europejska w HSBC.
Ciekawe dane na temat marnowania żywności: http://www.ppr.pl/artykul-wlochy-niepokojaca-plaga-marnotrawstwa-zywnosci-158280.php (Nie sądzę, aby przeciwdziałanie marnotrawstwu mogło zmniejszyć inflację, choć opłacałoby się wszystkim).