Czy Credit Suisse jest już uratowany?

Kocham zmienność, bo dzięki niej zarabiam” – mawia mój kolega, który jest traderem mieszkającym w Genewie. Dziś rano mógł zarobić na nowy sportowy samochód, albo nawet na wypasiony jacht. Cena akcji Credit Suisse na otwarciu poszybowała w górę +32%.

Wczoraj, po informacji, że Saudi National Bank, który jest największym akcjonariuszem Credit Suisse, nie będzie dalej wspierał tego banku, akcje zaliczyły dołek, zamykając się po 1,70 CHF. W nocy, bank ogłosił, że w celu poprawienia płynności skorzysta z 50 mld CHF pożyczki zaoferowanej przez szwajcarski bank centralny SNB i dziś rano akcje poszybowały w górę +32%. Czy to oznacza, że bank jest uratowany?

Nie do końca.

ECB zapowiedziało w lutym, że podniesie swoją stopę o 50 punktów bazowych, czyli spodziewamy się, że Fixed Lending Rate podskoczy do 3,5%. Konferencja prasowa zapowiedziana jest dziś na 14:45. Będzie można obejrzeć ją tutaj.

Wracając jednak do Credit Suisse, to nie koniec kłopotów tego banku.

Znów wykorzystam swój model 4 filarów, by ocenić bieżącą sytuację.

Filar 1 – Analiza zarządu i właściciela

Nie rozumiem, jak zarząd może proponować dywidendę w tak trudnej sytuacji, w jakiej znajduje się ich bank. Co prawda proponowana dywidenda jest niewielka – 0,05 CHF na akcję, ale jednak.

Nie do końca też ufam, że sprawozdanie finansowe jest przygotowane bez kreatywnego podejścia. W przypadku banku jest to niedopuszczalne. Będą musieli w tym roku pokazać znów dużą stratę i nie zapowiada to stabilizacji sytuacji. Jako klient raczej bym tego banku unikał – chyba, że zaoferują takie warunki, że będzie warto podjąć ryzyko. A to z kolei spowoduje, że spadną im zyski.

Co do właścicieli – oświadczenie Saudi National Bank zapala mi żółte światło, jeśli nie czerwone. Będzie im bardzo trudno podnosić kapitał w takiej sytuacji i trudno przekonać akcjonariuszy.

Filar 2 – sytuacja rynkowa

W skrócie, nie jest dobra. Dziś o 14:45 zobaczymy co powie Christine Lagarde. W USA sytuacja na razie wydaje się być opanowana. Przy okazji obstawiam, że szykuje nam się nowy kandydat na prezydenta USA. Zobaczcie sami:

Przy rosnących stopach, bankom z jednej strony łatwiej jest podnieść marże i poprawić wynik, ale z drugiej strony rosną im ujemne MTM na papierach skarbowych i pakietach kredytów hipotecznych. Spada też chęć przedsiębiorstw do inwestowania i do brania kredytów. Ludzie z dużymi nadwyżkami gotówki coraz chętniej zaczynają poszukiwać inwestycji w alternatywne aktywa (dzieła sztuki, itp.). Mamy też dość zmienną sytuację na rynku krypto, co powoduje spadek apetytu na ryzyko u dużej części inwestorów.

Filar 3 – analiza sytuacji finansowej

Nie zdążyłem jeszcze przeanalizować szczegółowo sprawozdania finansowego za 2022 r. Nie będę miał też okazji by to zrobić przed końcem tygodnia, więc zachęcam Was do indywidualnej lektury. Link do sprawozdania znajduje się tutaj.

Na szybko, to co rzuciło mi się w oczy i co nie napawa optymizmem:

  • zastrzeżenia audytora do procesu przygotowania sprawozdania w ostatnich latach
  • spadek przychodów o 34% r/r i nic nie zapowiada, że ten trend uda się odwrócić
  • strata netto 7,3 mld CHF, po stracie 1,3 mld CHF w 2021 r i zapowiedź straty w 2023
  • odpływ klientów i ich środków, który tylko spowolnił, ale się nie zatrzymał
  • uzasadnione podejrzenie, że nie wykazano całości strat
  • nie do końca jestem przekonany co do proponowanego planu naprawczego

Filar 4 – struktura

W przypadku Credit Suisse brakuje mi pomysłu. Przedstawiona restrukturyzacja i sposób wydzielenia CS First Boston nie do końca mi się podoba. Pytanie, czy wiedzą co kupili

Redukcja kosztów i pozyskanie nowych klientów to wzajemnie wykluczające się cele. Nie wierzę, że uda im się to osiągnąć. Koncentracja na Wealth Management w obecnej sytuacji makroekonomicznej i przy obecnej sytuacji geopolitycznej – czy jest to dobry pomysł? Zmniejszenie dźwigni przy obecnych postawach akcjonariuszy? W zasadzie możliwe będzie tylko poprzez wyprzedaż aktywów. Czy jednak uda im się uzyskać dobre ceny?

Jedyną szansą jest pomoc SVB. Trzeba tylko pamiętać, że jak na razie jest to tylko pomoc krótkoterminowa. To taka aspiryna na gorączkę, w sytuacji gdy organizm jest chory. Zobaczymy co dziś usłyszymy na konferencji EBC.

I teraz pytanie – czy macie może jakieś pomysły na ten bank? Zapraszam do komentowania.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s