Najlepsze książki biznesowe roku według Bloomberga

Bloomberg opublikował przedwczoraj listę 50 najlepszych biznesowych pozycji, wydanych po 1 stycznia 2009 roku. W mojej ocenie pominęli wiele ciekawszych książek, ale cóż – product placement robi swoje. Na liście pojawiają się oprócz dobrych pozycji także i takie, które mają lepszy marketing. Publikuję listę jak leci z moimi drobnymi uwagami. Nad własną listą biznesowych bestselerów usiądę dopiero w lipcu.

Animal Spirits”, George A. Akerlof i Robert J. Shiller (Princeton). Nie wiem jakim cudem ta książka mi umknęła – będę musiał to jak najszybciej naprawić, bo zapowiada się bardzo interesująco.

Bailout Nation”, Barry Ritholtz (Wiley). Prowadzi bardzo ciekawy blog w temacie moich zainteresowań „The Big Picture„. W książce opisuje dlaczego konieczne było ratowanie amerykańskich banków. Książki co prawda nie czytałem, ale na jego blog czasem zaglądam. Tytuł mnie jakoś zniechęca.

The Big Questions”, Steven E. Landsburg (Free Press). Jak to piszą na Bloombergu, domowy ekonomista próbuje odpowiedzieć na filozoficzne. Także tej książki jeszcze nie czytałem, ale wydaje mi się, że ciężko mu będzie konkurować z Talebem.

The Big Rich”, Bryan Burrough (Penguin Press). – ta książka jakoś mnie nie pociąga, być może dlatego, że nigdy nie przepadałem za westernami.

The Big Short”, Michael Lewis (Norton/Allen Lane). Autor rewelacyjnej książki “Liar’s Poker” opowiada historię jakich wiele, w dość przystępny sposób. Książka świetna na jakiś długi lot, bo napisana przystępnym językiem. Dla mnie osobiście główną zaletą jest jeden z bohaterów, który szkolił Meredith Whitney. Przypomina mi swoją osobowością jednego z byłych doradców pierwszego prezesa BRE Banku.

A Colossal Failure of Common Sense”, Lawrence G. McDonald i Patrick Robinson (Crown Business). McDonald denerwuje mnie trochę spamowaniem na moim Facebooku – jeszcze trochę i będzie pisał co zajada i jaki papier toaletowy jest w ubikacjach na odwiedzanych lotniskach. Wszędzie go pełno – na portalach społecznościowych, w telewizji i w prasie. Cóż, to były dealer, czyli typowy sprzedawca. Szkoda tylko, że od ponad roku jego wydawca jakoś nie może się skontaktować w sprawie praw do książki. Książka jest taka sobie i nic specjalnie nowego nie wnosi.

Crash Course”, Paul Ingrassia (Random House). Historia amerykańskiego przemysłu samochodowego napisana przez laureata nagrody Pulitzera. Jako że szykuje mi się zlecenie w tej branży na pewno będę musiał przez nią przebrnąć przez wakacje… Choć z mojej perspektywy znacznie ciekawsze są książki typu „Droga Toyoty”

Crisis Economics”, Nouriel Roubini i Stephen Mihm (Penguin Press/Allen Lane). Profesora Roubiniego można obejrzeć na YouTubie – w książce nie wnosi żadnej wartości dodanej.

The Devil’s Casino”, Vicky Ward (Wiley). Kolejna ciekawa książka o rywalizacji Fulda Juniora z osobami, które robiły karierę w Lehmanie w latach 80-tych ub. wieku. Książka-wypełniacz. Znacznie ciekawiej czyta się choćby Raport o upadku Lehmana. Lepsza jest także książka Sorkina – „Too Big to Fail”, zwłaszcza, że opisuje to samo, choć z różnych perspektyw i w szerszym kontekście.

Don’t Blame the Shorts”, Robert Sloan (McGraw-Hill). Tu zacytuję Meredith Whitney z czołowej okładki: „A must read for students, observers and participants in capital market’s system„. Prawdopodobnie napisała to tylko dlatego, że na drugiej stronie w kolażu artykułów prasowych jej nazwisko króluje. Podrap mnie po plecach, a ja podrapię ciebie… Ileż można czytać o historii rynku kapitałowego od 1790 roku. Książka może być użyteczna dla studentów, ale dla praktyków jest już chyba zbyt oczywista.

The Education of an American Dreamer”, Peter G. Peterson (Twelve). Biografia współtwórcy Blackstone Group LP – będę musiał zerknąć czy nadaje się do serii Rekinów biznesu. Po lekturze fragmentów – nadaje się do czytania w podróży.

The End of Wall Street” by Roger Lowenstein (Penguin Press). Tę książkę mogę śmiało polecić wszystkim, tak samo jak i jego książkę o upadku LTCM – “When Genius Failed,”

In Fed We Trust” by David Wessel (Crown Business). Dziennikarz Wall Street Journal w bardzo interesujący sposób pokazuje jak Ben Bernanke wspólnie z innymi politykami i VIP-ami atakował kryzys i ratował system finansowy. O tyle ciekawa, że zapewne zupełnie inaczej będziemy ją odbierać za 5-10 lat. Trochę tak jak z biografią poprzedniego prezesa FED-u.

The First Tycoon”, T.J. Stiles (Knopf). Monumentalna biografia Corneliusa Vanderbilta, która może konkurować z książkami Clive’a Cusslera.

Fool’s Gold”, Gillian Tett (Free Press/Little, Brown). Historia innowacji finansowej w JPMorgan Chase & Co., w wyniku której banki stanęły na krawędzi przepaści w 2008 roku. Polecam wszystkim bankowcom.

Freefall”. Joseph E. Stiglitz (Norton/Allen Lane). Cóż, laureat Nobla z ekonomii powtarza się i przynudza. Polecam tylko tym, którzy mają problem z bezsennością. Działa prawie tak dobrze, jak polska ustawa o rachunkowości.

A Gift to My Children”, Jim Rogers (Random House/ Wiley). Nazwisko jakby znane, ale o tej książce nic nie mogę niestety powiedzieć.

Googled” by Ken Auletta (Penguin Press). Walka dobra ze złem – taki biznesowy Star Wars. choć jak wszystkie inne książki o Google warta przeczytania.

The Greatest Trade Ever” by Gregory Zuckerman (Broadway/ Viking). Walka Johna Paulson’a z bańką na rynku nieruchomości. Dodam tylko, że z tej walki John wyszedł zwycięsko, jako jeden z najbogatszych inwestorów w Ameryce. Szczególnie polecam rodzimym inwestorom.

The Great Reset” by Richard Florida (Harper). Schumpeterowska “kreatywna dekonstrukcja” czy kolejna teoretyczna utopia?.

House of Cards” by William D. Cohan (Doubleday/Allen Lane). Historia Bear Stearnsa, której nie polecam tylko dlatego, że wydamy wkrótce po polsku konkurencyjną książkę „Bear Trap” Billa Bambera. Niestety tłumacze i edytorzy mieli dużo problemów z dopracowaniem wersji polskiej i stąd takie opóźnienie. Co ma wisieć nie utonie i nasza książka pięknie opisuje historię tego banku od środka.

How Markets Fail” by John Cassidy (Farrar, Straus and Giroux/Allen Lane). Kolejna książka o utopijnej ekonomii

How the Mighty Fall”, Jim Collins (HarperCollins/ Random House). Autor bestselerów “Good to Great” i “Built to Last” opisuje teraz ciemną stronę mocy. Warto przeczytać.

Identity Economics”, George A. Akerlof and Rachel E. Kranton (Princeton). To już druga książka Akerlofa na tegorocznej liście. Tym razem o procesie podejmowania decyzji, który nie koniecznie odzwierciedla chłodną kalkulację kosztów i korzyści.

The Invisible Hands”, Steven Drobny (Wiley). Tej książki jeszcze nie czytałem. Jeśli będzie tak samo dobra jak jego wcześniejsza książka „Inside the House of Money”, w której wyjaśniał kulisy funkcjonowania funduszy hedgingowych, to zapowiada się nieźle. Tematem tej pozycji jest ponoć spisek absolwentów Harwardu z 1969 roku. Czytając recenzję wydaje się, że dochodzę do podobnych wniosków – fundusze emerytalne, na które z przymusu odkładamy część naszych wynagrodzeń nie będą w stanie zapewnić nam godziwej przyszłości. Będę musiał tę książkę przeczytać.

I.O.U.”, John Lanchester (Simon & Schuster; opublikowana jako “Whoops!” przez Allen Lane). Warren Buffett, mafijny don i przyczyny kryzysu. Zapowiada się jak niezły kryminał. Będę musiał przeczytać.

Keynes”, Peter Clarke (Bloomsbury). Biografia. Ciekaw jestem co nowego można jeszcze powiedzieć o Keynsie? Ale czytać mi się raczej nie będzie chciało.

The King of Oil”, Daniel Ammann (St. Martin’s). Biografia miliardera Marca Rich, który dorobił się na handlu na giełdach towarowych. Warto będzie przeczytać, choć znacznie ciekawsze są historie firm poszukujących ropy, budujących rafinerie itp. itd…

Jimmy Stewart Is Dead” by Laurence J. Kotlikoff (Wiley). Ekonomista próbuje zreformować (czytaj: ograniczyć) system bankowy. Politycznie może i ta książka jest uzasadniona pod postawę prezydenta Obamy, ale szkoda chyba czasu na jej lekturę.

Last Man Standing”, Duff McDonald (Simon & Schuster). Biografia Jamie Dimona, obecnego szefa JP Morgana oraz jednego z dyrektorów nowojorskiego FED-u. Ponoć jedyny, którego reputacja nie została nadszarpnięta w ostatnim kryzysie. Poczekamy, zobaczymy – a przeczytać warto.

Lords of Finance”, Liaquat Ahamed (Penguin Press/ Heinemann). Bardzo pouczająca historia, pokazująca jak wywołano Wielki Kryzys. Książkę polecam nie tylko bankierom i ekonomistom, ale także politykom.

The Match King”, Frank Partnoy (PublicAffairs/Profile Business). Kolejna historyczna biografia. Tym razem bohaterem jest król zapałek – Ivar Kreuger, który zmonopolizował rynek zapałek w latach 20-tych ubiegłego wieku.

Meltdown Iceland”, Roger Boyes (Bloomsbury). Historia upadku Islandii z perspektywy uczestników. W ubiegłym roku przeczytałem 3 inne książki na temat Islandii i warto mieć ten casus w pamięci.

The Myth of the Rational Market” by Justin Fox (HarperBusiness/Harriman). Tę książkę polecam szczególnie wszystkim studentom, którzy chcą zrozumieć teorię EMH. Zalecam też własne przemyślenia po lekturze!

No One Would Listen”, Harry Markopolos (Wiley). Bardzo ciekawa historia inwestora, który próbował przekonać SEC, że fundusze Berniego Madoffa nie mogły generować publikowanych wyników. Tę książkę polecam szczególnie wszystkim audytorom, nadzorcom i osobom próbującym zarobić pieniądze w oparciu o system MLM. Matematyka jest nieubłagana.

On the Brink”, Henry M. Paulson Jr. (Business Plus). Historia byłego sekretarza skarbu USA, który w pierwszej osobie opisuje swoją walkę o ratowanie systemu finansowego. Osobiście bardzo lubię tego typu książki, więc polecam gorąco.

Past Due”, Peter S. Goodman (Times Books). Tej książki nie czytałem, więc nic o niej powiedzieć nie mogę

Priceless”, William Poundstone (Hill and Wang). To już chyba trzecia książka wydana w ubiegłym roku, która pokazuje w jaki sposób jesteśmy manipulowani by wydać więcej pieniędzy. Warto przeczytać.

The Quants” by Scott Patterson (Crown Business). Biografia 4 analityków – zapowiada się nieźle, więc opiszę ją po lekturze (dopiero w lipcu).

The Rise and Fall of Bear Stearns”, Alan C. Greenberg (Simon & Schuster). W tej książce, były prezes upadłego banku próbuje opisać swoją historię. Polecam jednak naszą książkę, która wkrótce ukaże się po polsku. Będzie ciekawsza i bardziej obiektywna.

The Road From Ruin”, Matthew Bishop i Michael Green (Crown Business). Nic o tej książce nie słyszałem

Selling America Short”, Richard C. Sauer (Wiley). Były prokurator SEC opisuje swoje śledztwa. Ciekawa książka, zwłaszcza dla biegłych rewidentów.

Soccernomics”, Simon Kuper i Stefan Szymanski (Nation; opublikowana przez HarperSport jako “Why England Lose”). Nie jestem zapalczywym kibicem futbolowym, ale brzmi dość ciekawie. Nie dość, że jednym z autorów jest nasz rodak, ale jeszcze i tytuł lokalnego brytyjskiego wydania – dlaczego Anglia przegrywa?

SuperFreakonomics”, Steven D. Levitt i Stephen J. Dubner (Morrow/Allen Lane). Cóż, książkę tę cytowałem nawet wczoraj – o problemie końskiego gówna. Ciąg dalszy Freakonomii – bardzo zabawna książka, wyjaśniająca nawet najbardziej opornym reguły ekonomii – m.in. na przykładzie amerykańskich prostytutek i cen za poszczególne usługi.

13 Bankers”, Simon Johnson i James Kwak (Pantheon). Autorzy twierdzą, że jeśli wielkich banków się nie rozparceluje, to czeka nas kolejny kryzys. Cóż, Ameryki tym stwierdzeniem nie odkrywają, ale będę musiał tę książkę przeczytać, choćby ze względów zawodowych.

This Time Is Different”, Carmen M. Reinhart i Kenneth S. Rogoff (Princeton). Kolejna cegła uzasadniająca na danych z 800 lat historii, że nie da się zbudować stabilnej ekonomii w oparciu o kredyt.

Too Big to Fail”, Andrew Ross Sorkin (Viking/Allen Lane). O tej książce pisałem już w ubiegłym roku – warto przeczytać, choć zapewne zobaczymy też i film na niej oparty. Książka napisana jest bowiem jak gotowy scenariusz.

War at the Wall Street Journal” Sarah Ellison (Houghton Mifflin Harcourt). Tu mój „ulubieniec” Rupert Murdoch’s przejmuje gazetę. Jeszcze nie czytałem, choć zapowiada się na ciekawą książkę akcji. Murdocha można nie lubić, choć liczyć się z nim trzeba – zawsze, a i uczyć się na jego przykładzie też warto. Jak na mój gust trochę zbyt polityczny i zbyt bezwzględny. Znów zapisuję jako lektura na wakacje

What the Dog Saw” Malcolm Gladwell (Little, Brown/ Allen Lane). Tę książkę kupiłem, choć wszystkie eseje można przeczytać za darmo na blogu Gladwella. Kupiłem by mieć ją przy sobie, nawet gdy nie mam internetu, ale też i by dać Gladwellowi zarobić! Gladwell jest jednym z moich ulubionych autorów książek biznesowych ostatnich lat. W Polsce jego książki wydawane są przez wydawnictwo „Znak”. Wszystkie trzeba koniecznie kupić i przeczytać.

6 myśli na temat “Najlepsze książki biznesowe roku według Bloomberga”

 1. Witam,
  Rozważam wstąpienie na drogę naukową. Chciałbym rozpocząć naukę na studiach III stopnia na wydziale ekonomicznym. Studia te, mają na celu podniesienie własnych kwalifikacji zawodowych, oraz przede wszystkim spełnienie własnych ambicji.Chciałbym połączyć dotychczasowe doświadczenie zawodowe (kierownik sklepu jednej z polskich sieciowych firm spożywczych) oraz zainteresowanie giełdą i inwestowaniem. Jestem zafascynowany budowaniem firm sieciowych i zdobywaniem większych możliwość ekonomicznych dzięki sile sieci dystrybucji. Pracę licencjacką oraz magisterską ukierunkowałem właśnie w tym aspekcie zdobywając dużą wiedzę z franchisingu i agentury. Zdaję sobie sprawę, iż dotychczasowa wiedza jest za mała aby podejść do jakichkolwiek rozmów na uczelni. Dlatego wcześniej chciałbym zdobyć większą wiedzę teoretyczną. Stąd moje pytanie: Czy mógłby Pan podpowiedzieć, podać listę książek które dałyby dużą wiedzę ekonomiczną i inwestycyjną? Z góry dziękuję za pomoc. Bartek

  1. Bartku, zbyt szeroki zakres by polecić coś bardzo specjalistycznego. Wiedza teoretyczna tym różni się od wiedzy praktycznej, że opiera się głównie o budowanie modeli, które w uproszczony sposób opisują rzeczywistość. Trochę tak jak opisał to Greenspan w swojej biografii – próba przewidywania przyszłości w oparciu o historyczne wskaźniki ekonomiczne, to trochę jak prowadzenie samochodu z zamalowaną szybą poprzez obserwację drogi w lusterkach wstecznych.

   Wysyłam maila na priv, bo sprawa jest bardziej skomplikowana niż mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać.

 2. Panie MIrosławie co czytać by osiągnąć w życiu sukces? hmm.. studiuje ekonomie na Uniwesytecie Wrocławskim, w międzyczasie mam zamiar nabyć choć minimalne doświadczenie pracy w banku i dalej rozwijać się w tym kierunku ponieważ bardzo mnie on interesuje, ale nie chce skończyć studiów i w rezultacie nie pracować w zawodzi i musieć wyjechać za granice… jak moi znajomi ;( Proszę o wsparcie radą….

  1. Jak rozumiem ma być to zachęta by popełnić wpis o najlepszych książkach biznesowych 2011?

   Zbierałem się w sobie w grudniu, by taką listę skompilować. Na pewno trafi na nią biografia Steva Jobsa autorstwa Waletra Isaacsona. Jest zdecydowanie najlepsza ze wszystkich biografii, które w ub. roku przeczytałem. Na pewno też trafi na tą listę „Money & Power”, z podtytułem Jak Goldman Sachs doszedł do władzy nad światem. Jest też dużo dobrych książek, choć w mojej ocenie żadnych wielkich rewelacji.

   Jeśli czas pozwoli, to spróbuję wkrótce jakiś post umieścić 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s