Piramida du Ponta

Piramida du Ponta główne narzędzie zarządzania prezesa

Piramida du Ponta jest jednym z najbardziej użytecznych narzędzi w procesie zarządzania. Prezes może wykorzystać piramidę jako strukturę zarządzania przez cele. Na jej bazie może stawiać swoim podwładnym wymierne i zrozumiałe cele strategiczne i operacyjne.

Sam prezes najczęściej rozliczany będzie ze wskaźnika ROE, który znajduje się na szczycie piramidy.

ROE, czyli stopa zwrotu na kapitale (ang. Return on Equity), zdefiniowana jest jako:

ROE, stopa zwrotu na kapitale, zyskowność kapitału, rentowność kapitału

W literaturze wskaźnik ROE często nazywany jest rentownością kapitałów, zyskownością kapitałów, czy zwrotnością kapitału.

Maksymalizacja wskaźnika ROE polega na:

Najczęściej spotykanym błędem strategicznym w praktyce jest próba jednoczesnego oddziaływania na licznik i mianownik. Należy pamiętać, że nie da się w tym samym czasie maksymalizować zysku i redukować kapitału! Z reguły, strategie adresujące oba operandy wskaźnika ROE skazane są na porażkę w długim okresie. Proponuję więc, by rozpatrywać je z osobna.

Prezesom proponuję, by nie chodzili na skróty i nie poprawiali wskaźnika poprzez redukcję kapitału. Znacznie lepiej pozostawić zarządzanie pasywami dyrektorowi finansowemu i koncentrować całą energię na dochodzeniu do ROE poprzez ROA, czyli relacji zysku do aktywów. Dyrektor finansowy powinien natomiast dobrać odpowiednią dźwignię finansową do charakteru firmy i do oczekiwań inwestorów i banków.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s