Kowenanty kredytowe

Dla bankowców pojęcie „kowenant” jest z reguły doskonale zrozumiałe. Trochę gorzej wygląda to po stronie kredytobiorców. Często, nawet doświadczeni dyrektorzy finansowi mają pewien problem ze zrozumieniem konsekwencji podjęcia się określonych zobowiązań umownych.

Kowenanty są bowiem dodatkowymi zobowiązaniami nakładanymi na dłużnika w ramach zawieranej umowy kredytowej.

Mogą przybierać różną formę. Najczęściej, ze względu na formę, klasyfikujemy je jako finansowe i niefinansowe:

Kowenanty finansowe i niefinansowe

Można także przeprowadzić kryterium podziału na kowenanty nakazowe i zakazowe.

Można też klasyfikować je ze względu na funkcję jaką pełnią. I to ostatnie kryterium klasyfikacji jest dla nas najbardziej użyteczne, bo najlepiej pozwala nam zrozumieć dlaczego kowenanty pojawiają się w umowach kredytowych.

Funkcje kowenantów kredytowych.

 1. Umocnienie struktury transakcji
 2. Funkcja informacyjna
 3. Ochrona źródeł spłaty
 4. Wyeliminowanie nieprzewidzianych czynników ryzyka
 5. Inne – specyficzne dla danej transakcji

Funkcje jakie pełnią poszczególne kowenanty najłatwiej będzie nam zrozumieć na praktycznych przykładach. Dlatego też poniżej prezentuję kilka zobowiązań umownych. Zachęcam do pobrania prezentacji:

kowenanty.pdf

11 myśli na temat “Kowenanty kredytowe”

 1. Witam, pomimo zalogowania nie mam dostępu do prezentacji. Bardzo proszę o próbę zamieszczenia jej w komentarzu zwrotnym, ewentualnie wysyłanie na adres e-mail.
  Pozdrawiam serdecznie.

  1. To była dość stara prezentacja. Od jakiegoś czasu materiały szkoleniowe są na miropress.org, choć jak widzę znów porobiły się tam jakieś problemy z dostępem.

 2. Witam. Bardzo zainteresował mnie Pana artykuł o kowenantach, czy mogę prosić o przesłanie prezentacji. Ze strony nie mogę jej pobrać. Z góry dziękuję. Sylwia

 3. niestety dla niezalogowanych użytkowników – link jest nieaktywny a artykuł ciekawy.
  z doświadczenia jakie mam ze szczeblem dyr fin wynika, że na prawdę bardzo wiele osób piastujących stanowiska CFO nie słyszało o kowenantach. Być może, ze ich spółki sa tak dobre, że banki jeszcze z takim „tematem” do nich nie trafiły a być może, że nie śledzą rynku bo jak bank zapuka (wiedząc że finanse w firmie się sypią) to będzie to raczej oferta nie do odrzucenia i zbyt mało czasu na szukanie kontrofert i przechodzenie do innego banku 🙂

  1. Wygląda na to, że link jest tylko widoczny dla zarejestrowanych użytkowników moich szkoleń. Zerknę na to przez weekend. Jeśli nadal będą problemy z pobraniem proszę o maila.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s