Profesjonalna analiza

strona w przygotowaniu

Tu zakres merytoryczny jest podobny, choć realizowany będzie inaczej i w innym zakresie.

  • Agencje ratingowe – co analizują, jak analizują i dlaczego to robią
  • Ratingi wewnętrzne banków – na jakich analizach bazują i co możemy z nich wywnioskować
  • Analiza otoczenia – PEST, analiza makroekonomiczna, cykle ekonomiczne
  • Analiza strategiczna jako element analizy kredytowej – walidacja misji, strategii i zrozumienie wpływu na sprawozdania finansowe
  • Analiza branżowa – specyfika branży i jej odzwierciedlenie w sprawozdaniu finansowym
  • Analiza wskaźnikowa – piramida duPonta i typowe modele analizy bankowej (analiza zyskowności, płynności, wypłacalności i sprawności)
  • Analiza przepływów – księgowy a gotówkowy wymiar działalności przedsiębiorstwa, dostępność informacji o przepływach pieniężnych, jak skonstruować sprawozdanie z przepływów na podstawie bilansu i rachunku wyników
  • Analiza przepływów – dlaczego firmy bankrutują, zrozumienie zapotrzebowania na kapitał pracujący i CAPEX, model zrównoważonego wzrostu przedsiębiorstwa
  • Modele wyceny przedsiębiorstwa – dlaczego należy o nich wiedzieć i z nich skorzystać przed podjęciem długoterminowej decyzji kredytowej
  • Budowa modelu finansowego i prognozy dla długoterminowej decyzji kredytowej – strukturyzowanie finansowania
  • Praktyczna analiza spółki giełdowej

Zaczniemy od spojrzenia na analizę spółek od strony agencji ratingowych. Były one co prawda bardzo krytykowane po kryzysie finansowym 2008, ale krytyka odnosiła się bardziej do sposobu wyceny ryzyka instrumentów finansowych, a nie spółek, którym nadawały one ratingi.

Zgodnie z metodologią ratingów, zanim zaczniemy analizować sprawozdania, musimy ocenić sytuację makroekonomiczną, zrobić analizę otoczenia i umiejscowić spółkę w cyklu branżowym. Musimy przeanalizować jak konkuruje w swojej branży i jaką strategię obrała. Dopiero po tych analizach możemy zabrać się za analizę finansową.

W trakcie tego szkolenia nie będziemy już zbytnio wspominać o kreatywnej księgowości – chyba, że uczestnicy wykryją takowe przypadki w analizowanych sprawozdaniach. W oparciu o analizę historyczną będziemy musieli natomiast wycenić spółkę  (w trakcie szkolenia wytłumaczę dlaczego może być to konieczne) i przygotować model finansowy z prognozą dla całego tenoru kredytu. Będziemy analizować ryzyko kredytowe w przyszłości, bo od tego zależeć będzie jakość decyzji kredytowych. W tym celu będziemy musieli zrobić także analizę wrażliwości, by przetestować nasze modele.

W narzuconych ramach programowych szkolenia pojawił się temat przepływów finansowych – nie wspomniałem o nich w opisie, bo analizować będziemy właśnie przepływy w przyszłości – analiza historyczna będzie tu dla nas tylko narzędziem pomocniczym w trakcie budowy modelu przedsiębiorstwa. Przedyskutujemy natomiast dość szczegółowo dwa strumienie, które dostarczają przedsiębiorstwom najwięcej kłopotów i które w większości przypadków powodują, że zyskowne spółki upadają: strumień kapitału pracującego i CAPEX, czyli strumień nakładów na majątek trwały.

Spróbuję też wytłumaczyć dlaczego szybko rozwijające się spółki muszą być stale dokapitalizowywane – posłuży nam tu wskaźnik zrównoważonego wzrostu, który umożliwia policzenie maksymalnej dynamiki przychodów, przy której spółka traci płynność bez dokapitalizowania.

I wreszcie na zakończenie, uczestnicy będą musieli przeanalizować wybraną spółkę giełdową, wykonać samodzielnie wszystkie analizy i ustalić limit kredytowy dla tej spółki. Zapowiada się ciekawie, choć dla uczestników szkolenie to będzie wymagać dość dużego nakładu pracy.

Prezentacja:

Cwiczenie 5 firm

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s