50 wynalazków 2009 według Time Magazine

11. Sonda Messenger – orkążyła Merkurego na wysokości 228 km od powierzchni planety. Agencja Kosmiczna przygotowuje się do sprowadzenia sondy na orbitę stacjonarną Merkurego w 2011 roku.

Mercury from Messenger

12. Osobista emisja CO2 – naukowcy z Princeton opublikowali raport, w którym sugerują wprowadzenie osobistych pomiarów emisji CO2 zamiast ograniczeń na skalę państwową. Czyżbyśmy niedługo zostali wyposażeni w osobiste liczniki Co2 i od jego zużycia płacili dodatkowe podatki?

13. Słoneczne płytki dachowe – Dow Chemical opracował płytki dachowe, które są jednocześnie panelami słonecznymi. Firma przewiduje, że zarobi na nich 10 miliardów dolarów do 2020 roku. Ten wynalazek akurat mi się bardzo podoba.

Słoneczne dachówki Niestety, prawdopodobnie nie zobaczymy zbyt szybko takich dachówek w Polsce. W USA opłacalność inwestycji w dużej mierze zależy od dopłat, zwolnień podatkowych, podłączeń do sieci za pomocą specjalnych dwukierunkowych mierników, które cofają się, gdy dostarczamy energię do sieci (powoduje to, że nie musimy inwestować w akumulatory) i od wsparcia przez firmy energetyczne. Okres zwrotu inwestycji wynosi średnio 10-12 lat, choć w niektórych przypadkach inwestycja może się zwrócić w okresie 5-letnim. Trwałość słonecznych dachówek wynosi według zapewnień producentów około 30 lat, a ogniwa słoneczne tracą 0,5% sprawności na rok.

Tak więc albo będziemy musieli poczekać na drastyczne zmiany w polityce energetycznej naszego państwa, albo na takie upowszechnienie tego produktu, które spowoduje duży spadek ceny.

14. Vscan – wyprodukowany przez GE ultradźwiękowy skaner USG , wielkości telefonu komórkowego – w niedalekiej przyszłości zastąpi stetoskop. Na ekranie lekarz będzie mógł sobie obejrzeć nasze chore organy

Jeff Immelt przedstawia Vscan
źródło zdjęcia: GE

Na zdjęciu Jeff Immelt, prezes i CEO GE prezentuje urządzenie po raz pierwszy. Poniżej możemy obejrzeć krótką demonstrację jak to działa. Jeszcze kilka lat temu coś takiego było wielkości sporej szafki i kosztowało kilkaset tysięcy złotych. Dziś urządzenie sprzedawane jest za mniej niż 10 tys. USD, a za kilka lat pewnie kosztować będzie nie więcej niż porządna komórka.

15. The YikeBike – nowozelandzki rower elektryczny – mieliśmy już podobne urządzenie (Ginger), które miało zrewolucjonizować nasz sposób poruszania się – niestety nie przyjęło się na skalę oczekiwaną przez wynalazcę
.
YikeBike

7 myśli na temat “50 wynalazków 2009 według Time Magazine”

 1. Rysunek z pkt. 1 niezorientowanych wprowadza w błąd. Z pięciu przedstawionych tam rakiet dwie ostatnie, (Ares V i IV) nigdy nie powstały i najprawdopodobniej nie powstaną !
  Aktualnie rozważa się raczej budowę Jupitera:

  Rzeczywiście ważąca ok. 800 ton Ares I-X, (trzecia na rysunku) choć nie jest żadnym wynalazkiem i nie została zbudowana w 2009 r. – 28 października odbyła niezbyt udany pierwszy lot na wysokość ok. 40 km.
  Szczegóły: http://www.youtube.com/watch?v=vQvl0pY8GkM&feature=player_embedded


  Tu szczególy testu zakończonego pełnym sukcesem:
  http://www.nasa.gov/mission_pages/constellation/ares/flighttests/aresIx/index.html
  Tu szczegóły nie w pełni udanego, (tego samego !) testu:
  http://spaceflightnow.com/ares1x/091029dent/

  Oryginalne materiały sprzed prawie pół wieku na temat niezapomnianego Saturna V, (o masie prawie 3000 ton !) – tutaj:

  Click to access Introduction.pdf

  1. Jacku,
   Bardzo dziękuję za wszystkie linki i za Twój wkład w rzetelne przedstawienie informacji. Zgodnie z tytułem postu, jest to lista wybrana przez Time magazine. Opublikowałem ją jako produkt uboczny moich poszukiwań nowych technologii, które pozwolą nam wyrwać się ze szponów obecnej recesji. Ale z ilości komentarzy i maili, które otrzymuję wyszło na to, że powstaje z tego bardzo ciekawy projekt.
   Dzięki raz jeszcze i wszystkiego najlepszego w Nowym Roku

 2. Punkt 1 świadczy o kompletnej nieznajomości tematu.
  Ares I-X wypróbowywany w 2009 roku na razie nie może osiągnąć orbity ziemskiej i na pewno nie poleci nigdy poza nią – już prędzej polecimy tam helikopterem.
  Saturn V od 1968 roku bez problemu latał na orbite księzycową, (czyli 1000 razy dalej), co oznacza że cofnęliśmy się w rozwoju rakiet o jakieś pół wieku !

  1. Jacku, rzeczywiście na lotach kosmicznych i na rakietach się nie znam – cytuję tylko za informacjami NASA – tak to przynajmniej sprzedają 🙂 Jeśli jest tak jak twierdzisz, to podaj proszę jakieś linki do źródeł. Dzięki

 3. Sorki ale mysle, ze zagalopowales sie z numerem 9 :/
  na stronie uniwersytetu Wilson wyjasnia ze urzadzenie nie czyta mysli tylko potrafi wykryc na czym aktualnie skupiles wzrok (moze to tez zle okreslenie) wiec musisz patrzec na monitor na ktorym blyskaja kolejne litery jesli system dojdzie do litery na ktorej sie skupiles EEG to wykrywa itd.
  polecam caly wywiad i opis dzialania: http://www.madison.com/wsj/topstories/452284
  swoja droga ciekawy projekt. szkoda ze nie czytaja mysli ale z drogiej strony …

  pozdrawiam

  1. Dzięki za komentarz… i za linka. Time Magazine, na podstawie którego powstała lista zatytułował ten punkt Tweeting by thinking… a że dość liberalnie podszedłem do opisu, muszę przyznać Ci rację.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s