Efekt kumulacji

W ubiegłym tygodniu zacząłem słuchać audiobooka Darrena Hardy pod tym tytułem i choć trochę denerwuje mnie sposób opowiadania historii i niektóre „autorytety” cytowane przez autora, to muszę przyznać, że wielu osobom ta książka może być pomocna. Ot, choćby rada, by zaczynać od drobnych kroków i budować nawyki.

Efekt kumulacji, to tak jak procent składany – zjawisko polegające na tym, że małe, pozornie nieistotne działania mogą z czasem prowadzić do niewyobrażalnych rezultatów. Nie trzeba zaczynać od rewolucji. Wystarczy codziennie utrwalać tą zmianę i zamienić ją na rutynę.

Porady autora są proste i w zasadzie nikomu zaszkodzić nie mogą. Mogą natomiast pomóc. Np. jeśli chcesz mieć więcej pieniędzy, zacznij od wydawania ich mniej każdego dnia, a nadwyżki inwestuj. Jeśli chcesz lepszych relacji, zacznij od bycia milszym dla ludzi. Jeśli chcesz mieć zdrowsze ciało, jedz mniej śmieciowego jedzenia. Jeśli chcesz schudnąć, ogranicz swoją dietę o jedną słodką przekąskę i zacznij codziennie chodzić na spacery, a efekty zobaczysz po kilku miesiącach.

Cała filozofia polega na regularnym dokonywaniu niewielkich zmian i małych kroków, aby sumowały się z czasem. Musisz zacząć od właściwych wyborów, przekuć je w codzienne nawyki, nabrać rozpędu by z każdym powtórzeniem działało nasze wewnętrzne koło zamachowe i otoczyć się odpowiednimi, pozytywnymi ludźmi, którzy będą cię zachęcać do kontynuowania, a nie powstrzymywać.

No więc i ja zaczynam stosować się do tych reguł w kontekście blogowania. Wracam do regularnego publikowania krótkich wpisów.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s