Ratingi państw – nowy raport Fitcha

Fitch raport dotyczący wskaźników przy nadawaniu ratingów dla państw Sovereign Ratings

 

Tylko 13 krajów pozostało z najwyższym ratingiem AAA:

 1. Australia
 2. Austria
 3. Dania
 4. Finlandia
 5. Holandia
 6. Kanada
 7. Luksemburg
 8. Niemcy
 9. Norwegia
 10. Singapur
 11. Szwajcaria
 12. Szwecja
 13. USA

Fitch opublikował właśnie raport uzasadniający przyjętą w ratingach metodologię. Niby wszystko logicznie uzasadnione, ale przecież do ubiegłego tygodnia zastanawialiśmy się czy przypadkiem USA nie zbankrutuje, a rządowe organy nie pracowały… Coś mi tu nie gra całkowicie i zamierzam się przyjrzeć szczegółowo tej sprawie. A może ktoś z Was ma jakieś uwagi w tej dziedzinie? Zapraszam do komentarzy.

8 myśli na temat “Ratingi państw – nowy raport Fitcha”

 1. USA nie może zbankrutować. Ma zadłużenie tylko w dolarze, i FED ma konstytucyjne prawo drukować w nieskończoność. Może być hiperinflacja, ale nie default.

  Na tej liście jest kilka cukiereczków. Pierwszy to Holandia. Nie znam sprawy dokładnie, ale mam obawy, że sektor prywatny się tam przelewarował (kredyty hipo). Drugi cukiereczek to Austria. Podobne obawy, plus zaangażowanie banków w krajach ościennych.

  1. To wszystko pozory… Stara, klasyczna definicja upadłości mówiła, że jeśli dłużnik staje się niewypłacalny, a jego zobowiązania przewyższają aktywa netto (czyli aktywa – zobowiązania), to należy postawić go w stan upadłości.

   Rząd USA ma tę drobną przewagę, że zawsze może dodrukować pieniędzy by spłacić długi. Nie ma jednak żadnej innej możliwości spłaty nagromadzonego zadłużenia. Przez ostatnią dekadę finansowały to Chiny, tyle że tam chyba zaczynają rozważać inne opcje lokowania nadwyżek.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s