NBP opublikował właśnie wyniki ankiety prowadzonej co kwartał – ankietowanymi są szefowie ryzyka w polskich bankach.
Jest to – w mojej ocenie – jeden z bardziej wartościowych dokumentów publikowanych przez NBP. Przydatny jest zarówno dla bankowców (co będą sprzedawać w kolejnym kwartale), jak i dla dyrektorów finansowych (co banki będą oferować i po jakich cenach). Może być też bardzo użyteczny dla ekonomistów próbujących przewidzieć losy naszej gospodarki (jak będzie kształtować się podaż pieniądza dla przedsiębiorstw i dla konsumentów finalnych).
Gorąco polecam lekturę. Pełen dokument możecie zobaczyć tutaj. Dla niecierpliwych streszczenie poniżej.
Kredyty dla przedsiębiorstw
- Polityka kredytowa: zaostrzenie kryteriów w segmencie kredytów dla MSP; podwyższenie marż.
- Popyt na kredyt: brak istotnych zmian.
- Oczekiwania na I kwartał 2012 r.: zaostrzenie polityki kredytowej, przede wszystkim w segmencie MSP; wzrost popytu na kredyty krótkoterminowe.
Kredyty mieszkaniowe
- Polityka kredytowa: zaostrzenie kryteriów; zaostrzenie wszystkich warunków, najsilniejsze w przypadku wymaganego wkładu własnego i zabezpieczeń.
- Popyt na kredyt: spadek popytu na kredyty.
- Oczekiwania na I kwartał 2012 r.: zaostrzenie polityki kredytowej i znaczne obniżenie się popytu na kredyty.
Kredyty konsumpcyjne
- Polityka kredytowa: nieznaczne złagodzenie kryteriów kredytowych; brak istotnych zmian warunków kredytowych.
- Popyt na kredyt: nieznaczny spadek popytu na kredyty.
- Oczekiwania na I kwartał 2012 r.: nieznaczne zaostrzenie polityki kredytowej i obniżenie się popytu na kredyty.
Po sześciu kwartałach obniżek marż na kredytach dla przedsiębiorstw, banki zaostrzyły politykę kredytową. Warunki kredytowe zaostrzone zostały również w przypadku kredytów mieszkaniowych, szczególnie w przypadku wymaganego wkładu własnego i zabezpieczeń oraz kosztów obsługi kredytu. Banki nie dokonały znacznych zmian warunków udzielania kredytów konsumpcyjnych. Podwyższone ryzyko związane z przewidywaną sytuacją gospodarczą było kluczowym czynnikiem powodującym zaostrzenie polityki kredytowej przez ankietowane banki we wszystkich kategoriach kredytów. W przypadku kredytów dla przedsiębiorstw i kredytów konsumpcyjnych istotne znaczenie miała również bieżąca lub oczekiwana sytuacja kapitałowa banku. Z kolei na zmiany polityki kredytowej w zakresie kredytów mieszkaniowych miały dodatkowo wpływ niekorzystne prognozy sytuacji na rynku mieszkaniowym.