Sytuacja na rynku kredytowym – nowy raport NBP

NBP rynek kredytowy - pierwszy kwartał 2012NBP opublikował właśnie wyniki ankiety prowadzonej co kwartał – ankietowanymi są szefowie ryzyka w polskich bankach.

Jest to – w mojej ocenie – jeden z bardziej wartościowych dokumentów publikowanych przez NBP. Przydatny jest zarówno dla bankowców (co będą sprzedawać w kolejnym kwartale), jak i dla dyrektorów finansowych (co banki będą oferować i po jakich cenach). Może być też bardzo użyteczny dla ekonomistów próbujących przewidzieć losy naszej gospodarki (jak będzie kształtować się podaż pieniądza dla przedsiębiorstw i dla konsumentów finalnych).

Gorąco polecam lekturę. Pełen dokument możecie zobaczyć tutaj. Dla niecierpliwych streszczenie poniżej.

Kredyty dla przedsiębiorstw

  • Polityka kredytowa: zaostrzenie kryteriów w segmencie kredytów dla MSP; podwyższenie marż.
  • Popyt na kredyt: brak istotnych zmian.
  • Oczekiwania na I kwartał 2012 r.: zaostrzenie polityki kredytowej, przede wszystkim w segmencie MSP; wzrost popytu na kredyty krótkoterminowe.

Kredyty mieszkaniowe

  • Polityka kredytowa: zaostrzenie kryteriów; zaostrzenie wszystkich warunków, najsilniejsze w przypadku wymaganego wkładu własnego i zabezpieczeń.
  • Popyt na kredyt: spadek popytu na kredyty.
  • Oczekiwania na I kwartał 2012 r.: zaostrzenie polityki kredytowej i znaczne obniżenie się popytu na kredyty.

Kredyty konsumpcyjne

  • Polityka kredytowa: nieznaczne złagodzenie kryteriów kredytowych; brak istotnych zmian warunków kredytowych.
  • Popyt na kredyt: nieznaczny spadek popytu na kredyty.
  • Oczekiwania na I kwartał 2012 r.: nieznaczne zaostrzenie polityki kredytowej i obniżenie się popytu na kredyty.

Po sześciu kwartałach obniżek marż na kredytach dla przedsiębiorstw, banki zaostrzyły politykę kredytową. Warunki kredytowe zaostrzone zostały również w przypadku kredytów mieszkaniowych, szczególnie w przypadku wymaganego wkładu własnego i zabezpieczeń oraz kosztów obsługi kredytu. Banki nie dokonały znacznych zmian warunków udzielania kredytów konsumpcyjnych. Podwyższone ryzyko związane z przewidywaną sytuacją gospodarczą było kluczowym czynnikiem powodującym zaostrzenie polityki kredytowej przez ankietowane banki we wszystkich kategoriach kredytów. W przypadku kredytów dla przedsiębiorstw i kredytów konsumpcyjnych istotne znaczenie miała również bieżąca lub oczekiwana sytuacja kapitałowa banku. Z kolei na zmiany polityki kredytowej w zakresie kredytów mieszkaniowych miały dodatkowo wpływ niekorzystne prognozy sytuacji na rynku mieszkaniowym.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s