Nowa strategia rozwoju transportu (SRT)

Strategia rozwoju transportuZmuszony byłem dziś przeczytać projekt nowej strategii rozwoju transportu (SRT).

Reakcja w skrócie – nazwa i zawartość dokumentu kojarzy mi się dość niecenzuralnie ze zwrotem sra-ta-ta-ta-ta…

Na bazie wszystkich zamówionych raportów i analiz, strategii europejskiej i innych dostępnych opracowań Ministerstwo Infrastruktury przygotowało dokument, który kwalifikuje się do kosza.

Trochę czasu zajęło mi odnalezienie plakatu, który doskonale ilustruje mój pogląd na sprawę:

Strategia Rozwoju Transportu

Powyższy rysunek został przygotowany przez kadrę kierowniczą pewnej nieistniejącej już spółki drogowej – w reakcji na strategię przygotowaną przez pewną globalną i bardzo markową firmę doradztwa strategicznego.

Nie będę już przypominał cech dobrej strategii. Nie wspomnę też o tym, że cele powinny być SMART (albo po polsku SUKCES). Na temat słów wieszcza: „Mierz siły na zamiary, nie zamiar podług sił” moje usta zamilkną.

Za wyjątkiem kilku dobrych kolorowych obrazków i map – nic nieznaczący, a mądrze brzmiący potok słów (całe 98 stron), z którego wynika:

Analiza procesów zachodzących w okresie 2000-2010 prowadzi do wniosku, że mimo wzmożonego wysiłku, w Polsce w dalszym ciągu brak jest spójnego i sprawnie funkcjonującego systemu transportowego, zintegrowanego z systemem europejskim i globalnym

i

Znaczna część strategicznych celów rozwoju transportu zostanie zrealizowana w horyzoncie czasowym dłuższym niż SRK, co wymaga charakterystyki najważniejszych działań koniecznych do wykonania w perspektywie do 2030 roku

Mnie już słów szkoda, a rządowi dedykuję zdjęcie z budowy drogi na wyspie Flores:

Budowa drogi na Flores w Indonezji

Podejrzewam, że pomimo braku środków technicznych droga zbudowana tam w czynie społecznym powstała szybciej i jest lepszej jakości niż to co się ostatnio buduje w naszym kraju.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s