Najbardziej wartościowe marki 2010

Interbrand opublikował właśnie swój coroczny ranking najbardziej wartościowych marek. W pierwszej dziesiątce niewielkie zmiany, choć w dobie recesji w pierwszej setce pojawia się kilka firm, których większość z nas by się nie spodziewała.

 

Na pierwszym miejscu, jak co roku, odkąd zacząłem regularnie sprawdzać ranking Interbrandu– Coca Cola.

Wartość marki pozostaje mniej więcej na tym samym poziomie od 10 lat – około 70 miliardów USD (+/- jeden miliard). Jakoś trudno mi sobie wyobrazić, by ta marka zniknęła kiedykolwiek z czołowych miejsc rankingu. Firma od lat realizuje przejrzystą strategię i ma czytelną misję:

„Odświeżyć świat… Zainspirować chwilami optymizmu i szczęścia… Kreować wartość i zmienić świat.” (W oryginale: „To refresh the World… Inspire moments of optimism and happiness… Create value and make a difference.”)

Misja Coca Coli jest też pięknie ukierunkowana – 7P (Profit, People, Portfolio, Partners, Planet, Productivity) i monitorowana – każdy z obszarów ma swoje kluczowe wskaźniki. Wszystkim menedżerom, którzy chcą stworzyć piękne i skuteczne strategie polecam zapoznanie się z dokumentem- 2020 Vision. Jest to pełna strategia opisana na jednej stronie.

Na Facebooku Coca Cola ma prawie 12 milionów fanów – to moja nowa metoda na weryfikację wartości marki!

 

Na drugim miejscu IBM, z marką wycenioną na prawie 65 miliardów USD. IBM obecne jest nieprzerwanie w pierwszej dziesiątce rankingu od początku jego powstania. Z tą firmą mam najwięcej kłopotu, bo istnieje chyba tylko dzięki sile swej marki. Śledząc historię IBM od powstania firmy, można byłoby stworzyć całą encyklopedię błędów strategicznych.

Firma jednak funkcjonuje, jest podziwiana i choć większość osób nie potrafi powiedzieć czym się obecnie zajmuje, radzi sobie całkiem nieźle. Być może w tym właśnie tkwi siła tej marki – gdy większość amerykańskich firm zwalniała pracowników w okresie wielkiej depresji, IBM zwiększało zatrudnienie. Zarząd firmy podejmował kontrowersyjne decyzje, ale wśród tych decyzji pojawiały się takie, które umożliwiały firmie przetrwanie – może właśnie największym czynnikiem sukcesu IBM jest nieświadomie działająca statystyka. Na każdych 100 podjętych decyzji, nawet jeśli 99 jest błędnych, to ta jedna może umożliwić firmie przetrwanie i rozwój.

Na Facebooku IBM nie ma oficjalnej strony, choć prawie 12,5 tys. osób lubi stronę Wikipedii o tej firmie.

 

Na trzecim miejscu uplasowała się firma kochana i znienawidzona przez użytkowników komputerów osobistych w zapewne zrównoważonych proporcjach. Marka Microsoftu wyceniona została w tym roku na 61 miliardów USD.

Na Facebooku Microsoft ma tylko 152 tys. fanów, choć ma inne metody, by utrzymywać kontakt ze swymi klientami – głównie poprzez automatyczne narzędzie raportowania błędów. Co by na temat tej firmy nie mówić, przez następne kilka lat nic jej zapewne nie zagrozi, choć marka numer 4 dogania Microsoft coraz szybciej.

 

Podczas, gdy na dwóch pierwszych miejscach rankingu mieliśmy emerytów, na trzecim miejscu firmę dojrzałą, to Google jest jeszcze nastolatkiem w tym zestawieniu. W mojej prywatnej ocenie, ta marka jest chyba warta znacznie więcej niż łączna wartość „medalistów”, choć nie znalazła jeszcze do końca metody na konwersję wszystkich swoich produktów na gotówkę i chyba tylko dlatego została wyceniona przez Interbrand na 44 miliardy USD (+36% r/r).

Na marginesie, warto zauważyć, że chiński odpowiednik Googla ma więcej użytkowników, choć niewiele osób w Europie wie o jego istnieniu.

 

GE, na miejscu piątym, straciło w ciągu roku co prawda 10% wartości marki, wycenianej na 43 miliardy USD i musiało ustąpić miejsca Googlowi, ale ich motto – „wyobraźnia w pracy” (imagination at work) ze swoim dwoistym znaczeniem semantycznym jest w stanie przyciągnąć inwestorów na miarę Warrena Buffetta. Przypomnę, że prawie w ciemno wrzucił on 3 miliardy USD w październiku 2008 by ratować firmę. Dzięki temu GE udało się pozyskać dodatkowe 12 miliardów z rynku.

 

2010

2009

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s