Goldman Sachs oskarżony o oszustwo klientów

Goldman SachsSEC ogłosiła przed chwilą, że wniosła pozew cywilny przeciwko bankowi, zarzucając mu oszustwo klientów na jakiś miliard dolarów. Goldman od razu wypuścił notę prasową, w której twierdzi, że SEC nie ma żadnych podstaw prawnych do postawienia takiego zarzutu i że będzie energicznie się bronił. Akcje banku straciły od razu jakieś 12%.

Przypomina mi to sytuację pewnego polskiego banku, który z jednej strony składał wniosek o upadłość Stoczni Szczecińskiej, a z drugiej – nadal sprzedawał stoczniowe obligacje. W uproszczeniu sprawa podobnie wyglądała z Goldmanem… sprzedawali bezwartościowe CDOs w tym samym czasie grając na ich spadek.

Szczegóły znajdują się tutaj

Tak naprawdę największy przekręt wykonała firma Paulson & Co., Inc., która dobrała portfel pod CDO i w tym samym czasie łyknęła CDS-y na ten sam portfel. Od 2007 r., czyli od strukturyzowania transakcji, wartość tej firmy urosła ponad dwukrotnie (jakieś drobne 20 miliardów dolarów)… Trudno by nie urosła, jeśli wiedzieli, że na CDS-ach zarobią bez żadnego ryzyka. Co ciekawe, firma nie została pozwana za ten przekręt, bo przecież w Memorandum CDO słowa nie było o tym, że uczestniczyli w doborze portfela.

I teraz pytanie – czy wiceprezydent Goldmana Fabrice Tourre, który został pozwany na równi z Goldmanem jako projektant i sprzedawca tego produktu był na tyle głupi, że nie zauważył ryzyka, czy na tyle cwany, że myślał, że mu się upiecze? Dziwnie mi się zdaje, że głupi chyba nie był i że dzisiejszy pozew to tylko wierzchołek góry lodowej. Pod wodą ukryta jak na razie podobna praktyka w innych bankach… Dlatego zapewne na Wall Street tak trzęsą portkami.

9 myśli na temat “Goldman Sachs oskarżony o oszustwo klientów”

 1. @ Waldi
  Dzięki za miłe słowa, a tak z ciekawości – na jakim moim szkoleniu byłeś?
  Wyjaśnię w osobnym wpisie – choć prawdopodobnie dopiero jutro, bo na dziś zaplanowałem już coś innego, a i poprzeczkę mi ustawiłeś wysoko swoim komplementem, więc będzie to nie lada wyzwanie…

  @ GK
  Dzięki za wyręczenie mnie w trakcie, gdy ja pedałowałem wzdłuż plaży… Tak na szybko dodam jeszcze jednego linka o CDS do angielskiej Wiki
  http://en.wikipedia.org/wiki/Credit_default_swap
  Wydaje mi się, że dość dobrze wyjaśnia teorię, choć na początku artykułu aż dwie prośby o uaktualnienie i wyczyszczenie. Wydaje się to dość logiczne, bo rynek CDS-ów zamarł w 2008 roku i wartość globalna zmniejszyła się o połowę… Teraz są one inaczej chyba wyceniane w praktyce (abstrahując od modeli teoretycznych), a i dość dużo wzbudzają kontrowersji wśród regulatorów… Słowem dużo dość roboty by przygotować o tym uaktualnioną notkę.

  1. tak to prawda odnosnie CDS, chociaz nadal sa uzywane dosc powszechnie zwlaszcza jezeli chodzi o ocenianie ryzyka (zbezpieczanie sie przed ryzykiem, lub poprostu spekulacyjnie) dlugow wiekszych spolek gieldowych lub obligacji skarbowych roznych krajow (np. Grecji). Czesto sie slyszy o „CDS spreads” w ocenie wyplacalnosci. (przyklad http://www.risk.net/credit/news/1591603/greek-cds-spreads-tumble-eu-bailout ) Natomiast jezeli chodzi od CDO,,,,;-))) wprawdzie wypadlem z tego rynku ponad dwa lata temu ale zaryzykowal bym stwierdzenie ze nowych raczej nie przybywa…..

  1. GK, ale ja prosiłem żeby Mirek wyjaśnił tak po ludzku i po polsku – tak jak on to potrafi na swoich szkoleniach 🙂

 2. Grzegorz Krawczyk pięknie to opisał na GL. Aż nie mogę się powstrzymać od zacytowania:

  a odbylo sie to tak;-)))))

  Paulson: Can you make a CDO that is filled with Las Vegas, Phoenix, Florida and California subprime?

  Goldman: sure-but we need someone to buy the $100 million equity piece, we have plenty of buyers for the $900 million senior piece that we can get AAA rated.

  Paulson: I’ll buy the equity piece-thanks

  Goldman: Great-our investors will like to hear that you are buying the equity piece because they think you’re smart!

  Paulson: Hey Merrill, can I buy a credit default swap on this Goldman CDO AAA rated senior piece? I want $900 million of protection-what’s that cost, 50 bp per year?

  Merrill: Well, it’s AAA -that’s about right-you’re done at 50 bp

  Paulson: Book it.

  :-))))))))))

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s