SEC ogłosiła przed chwilą, że wniosła pozew cywilny przeciwko bankowi, zarzucając mu oszustwo klientów na jakiś miliard dolarów. Goldman od razu wypuścił notę prasową, w której twierdzi, że SEC nie ma żadnych podstaw prawnych do postawienia takiego zarzutu i że będzie energicznie się bronił. Akcje banku straciły od razu jakieś 12%.
Przypomina mi to sytuację pewnego polskiego banku, który z jednej strony składał wniosek o upadłość Stoczni Szczecińskiej, a z drugiej – nadal sprzedawał stoczniowe obligacje. W uproszczeniu sprawa podobnie wyglądała z Goldmanem… sprzedawali bezwartościowe CDOs w tym samym czasie grając na ich spadek.
Szczegóły znajdują się tutaj
Tak naprawdę największy przekręt wykonała firma Paulson & Co., Inc., która dobrała portfel pod CDO i w tym samym czasie łyknęła CDS-y na ten sam portfel. Od 2007 r., czyli od strukturyzowania transakcji, wartość tej firmy urosła ponad dwukrotnie (jakieś drobne 20 miliardów dolarów)… Trudno by nie urosła, jeśli wiedzieli, że na CDS-ach zarobią bez żadnego ryzyka. Co ciekawe, firma nie została pozwana za ten przekręt, bo przecież w Memorandum CDO słowa nie było o tym, że uczestniczyli w doborze portfela.
I teraz pytanie – czy wiceprezydent Goldmana Fabrice Tourre, który został pozwany na równi z Goldmanem jako projektant i sprzedawca tego produktu był na tyle głupi, że nie zauważył ryzyka, czy na tyle cwany, że myślał, że mu się upiecze? Dziwnie mi się zdaje, że głupi chyba nie był i że dzisiejszy pozew to tylko wierzchołek góry lodowej. Pod wodą ukryta jak na razie podobna praktyka w innych bankach… Dlatego zapewne na Wall Street tak trzęsą portkami.
piosenka o CDO;-))
http://www.cnbc.com/id/36572996/
@ Waldi
Dzięki za miłe słowa, a tak z ciekawości – na jakim moim szkoleniu byłeś?
Wyjaśnię w osobnym wpisie – choć prawdopodobnie dopiero jutro, bo na dziś zaplanowałem już coś innego, a i poprzeczkę mi ustawiłeś wysoko swoim komplementem, więc będzie to nie lada wyzwanie…
@ GK
Dzięki za wyręczenie mnie w trakcie, gdy ja pedałowałem wzdłuż plaży… Tak na szybko dodam jeszcze jednego linka o CDS do angielskiej Wiki
http://en.wikipedia.org/wiki/Credit_default_swap
Wydaje mi się, że dość dobrze wyjaśnia teorię, choć na początku artykułu aż dwie prośby o uaktualnienie i wyczyszczenie. Wydaje się to dość logiczne, bo rynek CDS-ów zamarł w 2008 roku i wartość globalna zmniejszyła się o połowę… Teraz są one inaczej chyba wyceniane w praktyce (abstrahując od modeli teoretycznych), a i dość dużo wzbudzają kontrowersji wśród regulatorów… Słowem dużo dość roboty by przygotować o tym uaktualnioną notkę.
tak to prawda odnosnie CDS, chociaz nadal sa uzywane dosc powszechnie zwlaszcza jezeli chodzi o ocenianie ryzyka (zbezpieczanie sie przed ryzykiem, lub poprostu spekulacyjnie) dlugow wiekszych spolek gieldowych lub obligacji skarbowych roznych krajow (np. Grecji). Czesto sie slyszy o „CDS spreads” w ocenie wyplacalnosci. (przyklad http://www.risk.net/credit/news/1591603/greek-cds-spreads-tumble-eu-bailout ) Natomiast jezeli chodzi od CDO,,,,;-))) wprawdzie wypadlem z tego rynku ponad dwa lata temu ale zaryzykowal bym stwierdzenie ze nowych raczej nie przybywa…..
To polecam Ci pewną przepowiednią z 2008 roku o rynku CDO w 2010 🙂
http://seekingalpha.com/article/100890-in-the-year-2010-will-cdos-still-exist
Gorsze w mojej ocenie jest to, że Demokraci wytoczyli tym pozwem armaty przeciwko bankom (początek kampanii wyborczej!) i to będzie miało znacznie poważniejsze konsekwencje dla całego globalnego systemu finansowego.
Niestety nigdy nie mialem przyjemnosci byc na szkoleniach Pana Mirka tazke – Mr. Mirek – the floor is yours;-))
http://en.wikipedia.org/wiki/Collateralized_debt_obligation
to tak ogolnie – milej lektruy
GK, ale ja prosiłem żeby Mirek wyjaśnił tak po ludzku i po polsku – tak jak on to potrafi na swoich szkoleniach 🙂
A czy mógłbyś wyjaśnić co to są CDO i CDS?
Grzegorz Krawczyk pięknie to opisał na GL. Aż nie mogę się powstrzymać od zacytowania: