Finanse 101 – decyzje inwestycyjne

Techniki oceny inwestycji - klasyfikacjaWitam wytrwałych, którzy dotarli do ostatniego dnia szkolenia Finanse 101.

Muszę przyznać, że zrobił nam się typowy lejek – przez weekend przedstawię dokładniejszą statystykę, ale wygląda na to, że z każdym pytaniem ubywa chętnych do zakończeniu programu.

Pytania nie są chyba trudne – na pewno są bardzo praktyczne. Zanim jednak zadam dzisiejsze pytanie muszę trochę naszkicować sytuację

Wyobraź sobie, że jesteś dyrektorem finansowym jednego z większych producentów systemów oświetleniowych. Rynek europejski jest rynkiem dojrzałym, a Twojej firmie trudno jest generować spektakularne wzrosty. Jest styczeń 2000 roku. Twojej firmy nie ma jeszcze na rynku polskim, który zamierzasz zaatakować. Wiesz, że akcjonariusze oczekują dużej dynamiki przychodów… Doradcy bankowi sugerują wzrost przez przejęcia, który mogą sfinansować. Postanawiasz kupić jakąś firmę w Polsce, bo inwestycja greenfield nie przełoży się szybko na wzrost przychodów.

Analitycy zidentyfikowali dwie firmy dominujące na rynku polskim w Twojej branży. Każda z nich ma duże udziały w rynku, obie firmy mają znane marki. Wiesz, że Twoja konkurencja, może się przymierzać do złożenia ofert ich dotychczasowym właścicielom. Bank sfinansuje zakup TYLKO jednej z nich. Pracujesz w całkowitej tajemnicy. Z tego też względu obie firmy otrzymały nazwy kodowe (Alfa i Beta), a ich sprawozdania finansowe przekonwertowane zostały na wymyśloną walutę PUK. Tylko 3 osoby znają przelicznik, a zespoły nie wiedzą nawet w którym kraju znajdują się rozpatrywane inwestycje.

W poniedziałek rano zbiera się rada nadzorcza, która musi zaakceptować projekt inwestycyjny. Musisz przedstawić maksymalną cenę, którą możesz zapłacić i uzasadnić ten projekt tak, by uzyskał akceptację. Zabierasz ze sobą do domu tylko uproszczone sprawozdanie finansowe, które możesz pobrać tutaj:

Alfa i Beta

W zasadzie wiesz już, którą firmę chcesz kupić, wiesz ile możesz zapłacić i wiesz jak będziesz chciał uzasadnić swoją decyzję. Teraz musisz to tylko opisać. Prezes firmy prosi Cię, byś podesłał swój raport do niedzieli wieczorem. Możesz to zrobić klikając na ten link:

Maxymalna cena i uzasadnienie.

albo wysyłając na znanego Ci maila z tematem Invest.

Powodzenia.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s