Peter Thiel sprzedał większość swoich akcji w Facebooku za prawie 400 milionów USD

Peter Thiel, założyciel PayPal sprzedaje większość swoich akcji w FacebookuPierwszy zewnętrzny inwestor w firmie Marka Zuckerberga, twórca PayPal’a i właściciel jednego z ciekawszych funduszy VC w ubiegłym tygodniu sprzedał większość swoich akcji w FB.

Wczoraj wieczorem informacja ta została przekazana do SEC.

Przed wejściem Facebooka na giełdę Thiel posiadał prawie 45 milionów akcji. Dawało mu udział w akcjonariacie na poziomie 2,5%. Prawie 17 milionów akcji sprzedał na IPO, teraz pozbył się 20 milionów, a więc w jego portfelu pozostało tylko około 8 milionów akcji, czyli mniej niż 0,5%.

Thiel od 2005 roku zasiada w zarządzie FB, a więc zasadne jest pytanie – czy wie coś, czego nie wie ogół akcjonariuszy? Zarówno jego rzecznik prasowy, jak i rzecznik prasowy Facebooka odmawiają komentarzy.

Czy w jego ślady pójdą inni inwestorzy, którzy od 16 sierpnia mogą sprzedawać swoje akcje?

Po 16 sierpnia do sprzedaży trafiło jeszcze 71 milionów uwolnionych akcji. Znajdują się one w posiadaniu wczesnych inwestorów: Accel Partners, Elevation Partners, Greylock Partners, Microsoft, Goldman Sachs i Tiger Global. Przed końcem roku na rynek trafi jeszcze 1,5 miliarda akcji – przy takiej potencjalnej podaży utrzymanie wysokiej ceny akcji będzie trudne. Istnieje więc duże prawdopodobieństwo, że cena akcji FB będzie dalej spadać.

Cena akcji Facebook - pierwszy kwartał na giełdzie

Mark Zuckerberg stworzył wspaniały produkt i świetną firmę. Czy będzie jednak potrafił umiejętnie zarządzać firmą giełdową?

Jak pokazują wyniki pierwszego półrocza, nadal ma problem z monetyzacją swego „dziecka”. Dopóki FB był firmą prywatną, mógł po prostu koncentrować się na udoskonaleniach portalu. Teraz Wall Street oczekuje wyników… Analitycy narzekają na zbyt agresywne wydatki marketingowe, a programiści zamiast koncentrować się na udoskonaleniach dla użytkownika, główkują jak z użytkowników wycisnąć więcej pieniędzy. Te negatywne zmiany zaczynam zresztą odczuwać sam, jako użytkownik. To pierwszy sygnał wczesnego ostrzegania – przynajmniej dla mnie.

Tuż przed IPO Facebook skorygował swoje memorandum informacyjne S-1 i zredukował prognozę przychodów na 2012 rok do 1 miliarda USD. Zrobił to jednak po cichu i nie informował większości inwestorów. Poinformował o tym tylko analityków pracujących dla banków gwarantujących emisję. Ci przekazali informację inwestorom instytucjonalnym, a prywatni inwestorzy dowiedzieli się o tym dopiero po debiucie giełdowym. To drugi sygnał wczesnego ostrzegania (SWO) – brak transparentności.

Głównie z tego powodu, zaczynam kwestionować zdolność Marka Zuckerberga do zarządzania spółką giełdową. Owszem, w dłuższym okresie posiądzie tą umiejętność – tak jak Steve Jobs w Apple. Na razie jednak wygląda na to, że zaczyna podporządkowywać swoje decyzje pod oczekiwania analityków i pod cenę akcji. Taki sposób zarządzania nigdy nie jest dobrym prognostykiem. Z długoterminowej wizji strategicznej przeszedł do zarządzania operacyjnego – z kwartału na kwartał. Mogę się założyć, że ucierpi na tym produkt.

Wracając jednak do Thiela – w tym roku na sprzedaży swoich akcji Facebooka zarobił ponad miliard dolarów. Nie sądzę, by chciał je nagle skonsumować – byłoby to zresztą niezmiernie trudne do wykonania. Najprawdopodobniej będzie inwestował w nowe firmy i to interesuje mnie najbardziej.

Czy znalazł już jakiś startup, który za kilka lat stanie się rywalem dla dzisiejszego Facebooka?
Inwestorom polecam ten kierunek poszukiwań.

2 myśli na temat “Peter Thiel sprzedał większość swoich akcji w Facebooku za prawie 400 milionów USD”

 1. Poszukałem nieco po necie i udało mi się na razie znaleźć tegoroczne inwestycje jego funduszu Founders Fund:

  Data (RR-MM) – Firma – Runda – Inwestycja w mln USD
  12-08 – Vicarious – Seria A – 15,0
  12-07 – Asana Seria B – 28,0
  12-07 – TaskRabbit Seria C – 13,0
  12-07 – Betable – Seed – ???
  12-06 – Practice Fusion – Seria C – 34,0
  12-06 – The Climate Corporation – Seria C – 50,0
  12-04 – Brit – Seed – 1,3
  12-04 – Cherry Seria A – 4,5
  12-03 – StyleSeat – Seria B – 0,8
  12-02 – Yammer – Seria E – 85,0
  12-02 – ResearchGate – Seria B – ???
  12-02 – Backplane – VC – 4,0
  12-01 – ooma – VC – 17,3

  Z wymienionych spółek słyszałem tylko o Yammerze – zresztą możecie zobaczyć po rundzie, że to najbardziej zaawansowana spółka – już po piątej emisji akcji, więc pewnie jako pierwsza z tej listy będzie przygotowywana do sprzedaży albo do IPO.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s