Cypr na skraju bankructwa?

Mapa CypruWszyscy ekonomiści zastanawiają się teraz czy w poniedziałek USA staną się niewypłacalne, a tu w Europie na skraju bankructwa stanęła malutka wysepka.

Głównym problemem Cypru są banki, których aktywa wynoszą 9-krotność GDP całego kraju.

Agencja ratingowa Moody’s obniżyła przedwczoraj ocenę wiarygodności kredytowej Cypru o dwa stopnie – z A2 do Baa1, a perspektywę gospodarczą tego kraju zmieniła na negatywną, co oznacza możliwość dalszego spadku ratingu. Pozostałe agencje obniżyły swoje ratingi już wcześniej, powołując się na zależność ekonomiczną od Grecji.

Wczoraj cypryjskie banki miały problem z pozyskaniem finansowania z rynku międzybankowego – prawdopodobnie zaczęły odpływać pieniądze miliarderów, którzy wykorzystywali Cypr jako raj podatkowy dla swoich pieniędzy.

Wczoraj też rozsypał się rząd. Najpierw jednak zobowiązał się, że obniży deficyt budżetowy z obecnych 5,3 proc. PKB do 3 proc. w przyszłym roku. Ogłosił, że zostaną zmniejszone wydatki na pensje w administracji publicznej, które pochłaniają 8 miliardów euro, czyli aż jedną trzecią budżetu państwa.

Dodajcie do tego kryzys energetyczny spowodowany wybuchem w składzie amunicji w bazie marynarki wojennej, do którego doszło 11 lipca. Skład znajdował się niedaleko od elektrowni Vasilikos, która zaspokaja aż 60 proc. cypryjskiego zapotrzebowania na prąd. Jej praca została sparaliżowana i na wyspie od 3 tygodni brakuje energii.

Dodajcie jeszcze protesty przed pałacem prezydenckim i mamy gotową receptę na murowany kryzys finansowy i ekonomiczny.

Jak to powiadają – kryzys pojawia się zawsze tam, gdzie się go nikt nie spodziewa. Jak dotąd żaden znany ekonomista nie mówił nic o Cyprze.

5 myśli na temat “Cypr na skraju bankructwa?”

  1. Marku, nie jest to tylko taka ciekawostka jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka… Kluczem do zrozumienia tego jest status podatkowy i fakt, że wielu miliarderów operuje poprzez spółki cypryjskie, ot choćby pan Solorz…

   Jeśli zbankrutuje teraz bank, w którym pan Solorz trzyma pieniądze przeznaczone na zakup Polkomtela, to czy taka drobna wysepka nie będzie miała wpływu na Polską gospodarkę? Ach, zapomniałem jeszcze napisać, że 3 miliardy złotych pana Solorza to nic w porównaniu do spółek holdingowych zarejestrowanych na tej wysepce…

   Co do Hiszpanii – cóż, konsekwencje dla Europy byłyby zbyt wielkie, więc pewnie aż tak źle nie będzie…

   1. Cypryjskie banki nie trzymają pieniędzy na Cyprze. Lokują je głownie w USA oraz bliskowschodnich funduszach – te zaś są raczej bezpieczne 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s