Szczwany lis

Archipelag MurdochaMuszę przyznać, ze trochę jednak podziwiam Ruperta Murdocha za jego wolę walki. Gdy wszyscy odwracają się od niego, on walczy dalej – wykorzystując prawników, finansistów i dziennikarzy, którym zapewne płaci sowicie za ich usługi.

Najpierw pojawiła się informacja, że NWS wycofuje swoje zobowiązanie o sprzedaży Sky News w przypadku przejęcia BSkyB. Gdy wszyscy spodziewali się, że Murdoch wycofa swoją ofertę – on w ten sposób kupił sobie czas.

Cała transakcja musi być bowiem odesłana ponownie do Urzędu Antymonopolowego – w urzędniczych trybikach obowiązują procedury i terminy, a urzędnicy nie mogą sobie pozwolić na polityczne decyzje. W sumie to mistrzowskie posunięcie!

Pół godziny temu, na otwarcie nowojorskiej giełdy, pojawiła się informacja, że NWS będzie skupował swoje akcje. Murdoch planuje zakupy za 5 miliardów dolarów. Taki komunikat na pewno powstrzyma znacząco chęć natychmiastowej sprzedaży akcji, a więc i spadki ceny. A spadki te były największe od 2009 roku:

NWS cena akcji 20110711

NWS stracił wczoraj 7 miliardów dolarów swojej kapitalizacji, a to zapewne uruchomiło trigersy w umowach kredytowych.

Dla osób, które nie są obeznane z terminologią finansową w bankach należy się słowo wyjaśnienia:

Kapitalizacja = ilość akcji x cena

Kapitalizacja to wartość giełdowa spółki. Nie znajduje swojego odzwierciedlenia w sprawozdaniach finansowych (w bilansach), choć może być bardzo istotna przy negocjowaniu zapisów umów kredytowych.

Triger – parametr, który zdefiniowany został w umowie kredytowej, który spowoduje automatycznie jakieś działanie ze strony banku.

Każda znacząca umowa kredytowa zawiera w sobie parametry (tzw. Covenants) finansowe i niefinansowe, przy których kredyt może zostać wypowiedziany. Może też automatycznie zmienić się jego koszt, albo bank może zażądać dodatkowych zabezpieczeń.

Np. gdy wskaźnik długu netto/kapitalizacji wzrośnie powyżej pewnego poziomu – bank może zmienić każdy warunek umowy kredytowej. To zapewne boli Murdocha, bo jego wizja ekspansji zostanie skutecznie pohamowana.

Trzeba też pamiętać, że Murdoch raz już przeszedł przez departament restrukturyzacji w banku (prawie zbankrutował) i zapewne nie może zaliczyć tego doświadczenia do przyjemnych. Musiał uzyskiwać wtedy zgodę banku na każdy osobisty wydatek powyżej 50 dolarów. Tak więc, nie dziwię mu się, że tak ostro się broni.

Przed rozpoczęciem notowań na NASDAQ zaczęły się również pojawiać artykuły biorące Murdocha w obronę (np. tutaj). To dość skuteczne działanie PR, które może spowodować, że inwestorzy palący się do sprzedaży akcji NWS przemyślą raz jeszcze swoją decyzję.

Na pewno nie można się spodziewać wzrostów, ale działania te mogą zatrzymać spadki.

Zresztą na dzisiejszym otwarciu nawet się trochę udało:

NWS cena na otwarciu 20110712

A jak będzie dalej?

2 myśli na temat “Szczwany lis”

    1. Coś mi się wydaje, że tym razem już się nie wykaraska. Można by było twierdzić, że przeszedł już przez gorszy okres – gdy trzeba było uzyskać zgodę kilkudziesięciu banków na restrukturyzację i gdyby to nie wyszło, to czekałaby go upadłość. Wtedy jednak miał trochę inną pozycję, wsparcie polityków i nie miał nadwątlonej reputacji. Teraz – właśnie przez reputację – ucierpi chyba najbardziej. Do tego główne banki finansujące nie będą mogły zarobić na przejęciu BSkyB i myślę, że będzie mu bardzo ciężko pozyskać finansowanie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s