Przetrwanie w biznesie

Przetrwanie w biznesie

Sześć lat temu przymierzałem się do uruchomienia Agencji Ratingowej. Z różnych powodów odłożyłem ten pomysł na półkę i być może dobrze się stało, bo po kryzysie finansowym firmom przygotowującym ratingi łatwo nie jest.

Pomysł na razie dojrzewa, a ja co chwilę dodaję coś do segregatora.

Dziś dodaję powyższy wykres. Przyznam, że zmusił mnie trochę do myślenia, choć nie do końca jestem pewien czy na jego bazie można wyciągnąć finalne wnioski.

W 1992 roku U.S. Census Bureau (USCB) przebadała wszystkie firmy, niezależnie od formy prowadzenia działalności gospodarczej. Potem przez dekadę USCB sprawdzało ile firm z oryginalnej populacji nadal funkcjonuje. Wyniki widoczne są na wykresie.

Ciekawe są też wyniki badania USCB z 2007 roku. Szczegółowe statystyki badania opublikowano dwa tygodnie temu i wynika z nich, że z 27 milionów firm przebadanych 4 lata temu, nadal funkcjonuje nieco poniżej 12 milionów. Oznacza to, że aż 66% firm z tej populacji przestało funkcjonować w ciągu trzech lat.

Ciekawie też prezentują się powody rezygnacji z prowadzenia działalności:

Powody zamknięcia działalności

Jak widać aż 36% powodów ma przyczyny finansowe:

  • Brak wystarczających przepływów albo sprzedaży (26%)
  • Brak kredytu/finansowania (7%)
  • Brak środków własnych właściciela (3%)

Ale zastanawiające jest także i to, że aż 37% biznesów zamknięto z innych, niezidentyfikowanych powodów. Jest to szczególnie ciekawe z perspektywy ryzyka kredytowego, bo nie znajduje swojego odzwierciedlenia w większości modeli ratingowych. I to jest wyzwanie na wolną chwilę.

2 myśli na temat “Przetrwanie w biznesie”

    1. Reptile, plecy do tego biznesu nie są potrzebne, bo od roku jest zalecenie bazylejskie, by banki centralne zmodyfikowały prawa bankowe w swoich jurysdykcjach tak, by zabronić bankom polegania na zewnętrznych ratingach… Ale z odrobiną wiedzy mam w głowie pewien model biznesowy, który mógłby się nieźle sprawdzić…

      Acha, i dzięki za linka 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s