Irlandia ma przyjąć pakiet ratunkowy

Dublin prisonW BBC usłyszałem właśnie, że rząd irlandzki, który jeszcze wczoraj zastrzegał się, że nie potrzebuje żadnej pomocy – chce zaakceptować pakiet ratunkowy warty 70 miliardów euro.

Przypomina mi to trochę kryzys rosyjski, gdy Jelcyn stwierdził, że nie będzie żadnej dewaluacji, a trzy dni później ją ogłoszono.

Wysokość pomocy i warunki na jakich zostanie ona udzielona zostaną ogłoszone w poniedziałek rano.

Francja i Niemcy naciskają, by Irlandia podniosła stawki podatku CIT, które w obecnej chwili wynoszą tylko 12,5%. Premier Irlandii twierdzi właśnie w radiowym wywiadzie, że na pewno nie wyrazi zgody na podniesienie stopy podatku – ciekaw jestem jak to się zakończy.

Weekend będzie bardzo pracowity dla irlandzkiego rządu. Polowanie na czarownice już się zaczęło. Na razie winione są banki, którym irlandzki rząd udzielił gwarancji dwa lata temu. Gazety światowe publikowały wtedy oświadczenia, że jest to najtańszy program restrukturyzacji sektora finansowego. Teraz trzeba będzie za ten „tani” ratunek zapłacić.

Rząd zapewne nie przetrwa następnych wyborów. Europejscy politycy już zaczynają obawiać się tzw. „contagion effect”, czyli choroby zakaźnej. Po Grecji i Irlandii przyjdzie bowiem kolej na następne państwa europejskie. W zasadzie oczywiste jest już teraz, że od tej zakaźnej choroby nie da się innych państw uchronić.

“Największym problemem jest to, że banki urosły do rozmiarów, przy których nie można nimi zarządzać. Dlatego musimy rozpatrzyć pomoc przy stabilizowaniu systemu bankowego” – powiedział irlandzki minister finansów, Biran Lenihan w wywiadzie dla RTE.

W tym samym mniej więcej czasie, we Frankfurcie Jean-Claude Trichet , prezes ECB, stwierdził, że zadłużone państwa nie mogą oczekiwać wiecznego utrzymywania płynności w ich systemach finansowych przy pomocy jego banku.

O Irlandii pisałem już kilka dni temu na swoich blogach. Pisałem też jakiś czas temu, w artykule o krajach na skraju bankructwa

Powiązane artykuły:

Czy Europa musi ratować Irlandię trochę mniej poważnie
Problemy zielonej wyspy i bardziej poważnie
Kraje na skraju bankructwa
.

2 myśli na temat “Irlandia ma przyjąć pakiet ratunkowy”

  1. Irlandia powinna była pozwolić upaść bankom i stworzyć nowy system bankowy ze 100 % rezerwą na depozyty. To jedyne sprawiedliwe i skuteczne rozwiązane. Kredytów powinny udzielać banki inwestycyjne finansowane kapitałem własnym i obligacjami i mogące zbankrutować bez szkody w depozytach. Inaczej sytuacja się powtórzy. Prędzej czy później.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s