Zyski Facebooka za pierwsze półrocze

Jak podaje Reuters zyski Facebooka za pierwsze półrocze 2011 przekroczyły pół miliarda dolarów.

Wedle nieoficjalnych danych Facebook podwoił swoją sprzedaż w pierwszym półroczu 2011 w porównaniu do poprzedniego roku i uzyskał przychody na poziomie 1,6 miliarda dolarów. Wedle memorandum informacyjnego przygotowanego przez Goldmana dla prywatnych inwestorów, Facebook miał w 2010 roku 1,2 miliarda dolarów sprzedaży za pierwsze 9 miesięcy, przy zysku netto 355 milionów USD. W dobie globalnego kryzysu, to naprawdę rewelacyjna dynamika

W tym samym czasie, wycena Facebooka na podstawie transakcji na rynku OTC przekroczyła 80 miliardów dolarów. Przypomnę tylko, że niecały rok temu inwestorzy wyceniali tą firmę na 50 miliardów – zobacz.

W lutym tego roku pisałem, że rok 2010 był rokiem Facebooka – więcej. Wygląda na to, że w tym roku Facebook będzie ostro walczył z Apple o prymat. Osobiście stawiam na to, że jednak wygra Apple i bieżący rok będziemy nazywać rokiem tabletu.

Na przyszły rok zapowiada się jednak IPO Facebooka i z takimi wynikami na pewno będzie to rekordowe wejście na giełdę.

Facebook 2011 liczba użytkowników w 1 pólroczu

Przy takiej dynamice pozyskiwania nowych użytkowników, na pewno uda się utrzymać dynamikę przychodów – reklamodawcy będą płacić za wykorzystanie tego kanału. Wydaje mi się także, że w Facebooku ukryte są inne modele dochodowe, które będą mogły zostać uruchomione w najbliższej przyszłości. Ot, choćby największy sklep internetowy, który zagrozić może Amazonowi.

Google+ prawdopodobnie nie odbierze już Facebookowi palmy pierwszeństwa w domenie portali społecznościowych. Pomimo dobrego wejścia na rynek, użytkownicy Facebooka będą chyba raczej lojalni – zwłaszcza, że mają już załadowaną rekordową ilość zdjęć do swoich albumów, zintegrowany Skype z wideorozmowami, gry i co raz to dodawane nowe funkcjonalności. W tym miesiącu będziemy też mieli na FB muzykę.

4 myśli na temat “Zyski Facebooka za pierwsze półrocze”

    1. Artur, odchodzą czy nie (w USA) – to takie naturalne, wszystkim nie dogodzisz… Natomiast cały wzrost gospodarczy będzie się teraz odbywał w Azji i tam właśnie reklamodawcy są zainteresowani fejsowymi profilami. Zwróć uwagę, że przychody FB rosną! Po przełamaniu punktu krytycznego skoczą drastycznie w górę i się ustabilizują… A FB jak na razie co raz to daje nam dodatkowe narzędzia i wraz z nimi realizuje swoje pomysły na monetyzację (wiem, że to okropne określenie, ale lepiej już by się przyjęło niż pisanie „na zamianę na gotówkę”)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s