Stress testy europejskich banków 2011

Czy banki nadal będą stać na 4 filarach po ogłoszeniu stress testów?Dziś wszyscy z niecierpliwością wyczekują na wyniki stress testów europejskich banków. Zostaną ogłoszone po zamknięciu europejskich rynków, czyli o godzinie 18:00 naszego czasu. Analitycy przewidują, że od 5 do 15 banków nie zda egzaminu. Pytanie, które ja zadaję już od roku, to czy stress testy banków same w sobie zdają egzamin?

Odpowiedź mieliśmy w ubiegłym roku – ot choćby na przykładzie banków irlandzkich. Najpierw wyszły obronną ręką z testów, a potem nie dość, że całkowicie utraciły płynność, ale jeszcze pociągnęły za sobą rząd i całe państwo.

Nie ma się co pasjonować – stress testy będą tak delikatne, że prawdopodobnie banki zbytnio nie ucierpią w krótkim okresie. Tylko jeden z 91 banków pokłócił się z administratorem testów i ogłosi swoje wyniki odrębnie. Banki mają dużo narzędzi, które mogą wykorzystać w celu poprawy wyników – choćby przeniesienie obligacji rządowych z „banking book” do „trading book” i już obligacje wyłączone są spod testów.

Szkoda czasu!

Każdy analityk może sobie sam potestować banki – wystarczy bardzo prosty model, sprawozdania finansowe i kilka prostych scenariuszy kryzysowych. Kryzys i tak nadejdzie w najmniej spodziewanym momencie i w miejscu, w którym będzie najmniej spodziewany. Trochę tak jak z Egiptem i rewolucją na skwerze Tahir – nikt nie spodziewał się, że rewolucja w Północnej Afryce zacznie się od Egiptu.

Czy banki nadal będą stały solidnie na 4 filarach? Na razie fundamenty są znacznie mniej solidne niż kiedyś – wszystkiemu winne są oszczędności i dążenie do maksymalizacji zysków w bardzo krótkich okresach – z kwartału na kwartał – z roku na rok. Zapomnieliśmy już jak budować piramidy, które stać będą przez lata.

13 myśli na temat “Stress testy europejskich banków 2011”

  1. Miło mi – ja tego linka umieściłem kilka dni temu na GL – może powinienem był to zrobić na własnym blogu. Próbowałeś się bawić? Nie wygląda to zbyt optymistycznie, niestety 😦

   1. Bawiłem bawiłem.. ale sceptyczny jestem na te modele. Jeśli tak dalej będzie to obecna bankowość za 5 lat będzie musiała się zmienić.. albo klasycznie zniknąć. A nikt nie pokazuje dobrych perspektyw na to wszystko..

   2. Reptile, Pisałem już chyba o tym na blogu… bankowość się zmieni i to bardzo drastycznie.

    Już teraz powstał olbrzymi rynek na „Alternative Asset Management”. Z wymuszaniem prawdziwych profili na FB czy G+, z ilością kart kredytowych w bazach Amazon.com czy Apple, tylko patrzeć aż te instytucje postanowią w którymś momencie zrezygnować z pośredników. Globalnie PayPal już zabrał bankom znaczący kawałek tortu w bankowości transakcyjnej. Dodaj do tego jeszcze supermarkety, społecznościowe portale pożyczkowe, operatorów GSM i przyszłość dla tradycyjnych banków nie jest już tak różowa.

    Teraz spójrz na naciski na banki – wymogi regulatorów lokalnych, wymogi kapitałowe Bazylei II i III, prawdopodobne podatki od transakcji finansowych, prawdopodobne (para-)podatki od wielkości aktywów, kary za wypłacane bonusy…

    Dodaj do tego pogarszającą się sytuację makroekonomiczną, w której banki ostro zaczynają ciąć koszty i powoli ograniczać apetyt na ryzyko…

    Wszystkie banki tną zatrudnienie – Citi ogłosił dziś, że zwalnia 4,5 tys. pracowników (to co prawda drobina, ale zawsze).

    Nic dobrego nie może z tego wyniknąć. Dlatego też nie możesz poczytać o dobrych prognozach.

    Ale jest też światełko w tunelu. Tyle, że o tym na razie nie piszę, bo może będzie to niezłym modelem biznesowym na następną dekadę (gdzieś przecież trzeba zarabiać).

 1. Ktoś moze kiedys po takich testach rozpetac wojne.. dla mnie to takie wejscie na front.. tzn wpuszczanie komisji rewizyjnej na wojne.. zeby sprawdzic kto ile ma amunicji by sprawdzic czy mozna dalej walczyc czy nie hehe..

  1. @reptile wybacz, że nie odpowiedziałem wcześniej – chroniczny brak czasu…

   Tutaj masz najlepszą odpowiedź jak analitycy reagowali na stress testy. Zresztą najlepsze reakcje zobaczysz w cenie akcji instytucji finansowych… Problem w tym, że europejskie stress testy są śmiechu warte i to tylko nieudolny PR.

   Powinni byli to zrobić zupełnie inaczej, ale mam wrażenie, że im zabrakło „balls”. Nadal udają, że nie widzą, że król jest nagi….

 2. Te stress testy to coś w stylu analizy wrażliwości i dyskryminacyjnej? Szukałem kiedyś szczegółów na ten temat, ale zawsze mi wyskakiwały strony o zwalczaniu stresu 🙂

 3. No proszę – tylko 8 na 90 nie przeszło testów – z Hiszpańskich lokalne banki (5), dwa greckie (w tym były właściciel Polbanku) i jeden austriacki…

  Nie było sensu się podniecać – przecież w stress testach głównym założeniem było uspokojenie inwestorów.

  Zobaczymy jak rynki zareagują w poniedziałek.

 4. Wiadomo, że nikt za bardzo nie ucierpi, a tylko zyskają ci, którzy mają zyskać, bo „okaże się” , że świetnie sobie w czasie testu poradzili…

  1. Jeden niemiecki bank odmówił udziału, coś czytałem w przelocie na temat niemieckich banków – a czy mógłbyś napisać coś więcej?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s