Guy Hands i Citigroup

Jeszcze niedawno Guy Hands uważany był za guru brytyjskiej branży PE. Dziś rozpoczyna się proces, który wytoczył Citigroup, twierdząc, że został oszukany przez bank przy przejęciu EMI.

Od wyników procesu zależy nie tylko przyszłość tego muzycznego konglomeratu, ale także jednego z największych amerykańskich banków.

Co zadecydują jurorzy?

Trudno przewidzieć. Obie strony obstają przy swoich racjach.

Citi twierdzi, że obsługiwał klienta z należytą starannością i nigdy nie naruszył dobrych praktyk bankowych.

Guy Hands uważa, że przepłacił w wyniku informacji otrzymanych od swojego bankowego doradcy o konkurencyjnej ofercie.

Dałbym dużo, by przez najbliższe dwa tygodnie posiedzieć jako widz w sali 14B sądu na Manhattanie. Sala jest ponoć niezbyt wielka, a proces mógłby stanowić kanwę świetnej książki. Przysięgli wyjdą zapewne z tego procesu z lepszą wiedzą o bankowości korporacyjnej, funduszach PE, przejęciach lewarowanych i rynkach kapitałowych niż po intensywnym kursie MBA na najlepszym uniwersytecie.

Cóż, po miesięcznej nieobecności w biurze nazbierało mi się trochę zaległych papierów na biurku i kilka projektów, które muszą być szybko zakończone. Proces będę mógł śledzić tylko zdalnie. A książkę zapewne napisze ktoś inny.

9 myśli na temat “Guy Hands i Citigroup”

 1. Zaraz, zaraz, czy nie opowiadałeś nam czegoś o strukturze organizacyjnej EMI na jednym ze szkoleń? Coś mi się przypomina, że struktura była bardzo rozbudowana.

  A może było to o Virgin Records Bransona? – już nie pamiętam dokładnie.

  1. Gdy nie wiadomo o co chodzi, to zapewne o pieniądze 🙂 W tym przypadku Terra Firma chce uzyskać nieco ponad 8 miliardów USD odszkodowania.

   A tak na poważnie – zamierzam zrobić z tego case na moje szkolenia, więc na pewno coś więcej napiszę o historii przejęcia. Teraz tylko w skrócie kilka faktów:
   – w 2006 roku EMI miało 137 milionów USD zysku netto
   – w 2007 roku Terra Firma zapłaciła 6,7 miliarda USD za EMI, z tego większość sfinansowana kredytem z Citi (wykup lewarowany)
   – w 2009 roku Emi zanotowało prawie 2 miliardową stratę i nie jest w stanie spłacić kredytu

 2. Nie przesadzasz zbytnio? Jak klient trafia do IRMu to często próbuje się wygrzebać poprzez wytoczenie procesu. Nic wielkiego. Bank już i tak utworzył rezerwę,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s