Pierwszy krok ku upadłości?

No proszę, ja tu sobie głowę zawracam duperelami, a jak publikuje Der Spiegel, kanclerz Merkel przygotowuje grunt pod ogłoszenie upadłości najsłabszych państw w strefie Euro…

Cytując za Der Spiegel, Pani Kanclerz chce wprowadzenia procedury, która „zapewni kontrolowaną upadłość państw” nie panujących nad swymi budżetami. Niedawno wprowadzony pakiet ratunkowy dla Grecji (750 miliardów EUR) był tylko chwilowym ratunkiem, o czym pisałem już kilkukrotnie na blogu.

Propozycja procedury jak na razie owiana jest głęboką tajemnicą, ale przypominać to ma układ w upadłości. Państwo zaprzestające obsługi zadłużenia ma uzyskać częściowe umorzenie długów, w zamian za utratę części niepodległości – jak ta utrata „części niepodległości” ma wyglądać w praktyce? Zapewne parlamenty utracą prawo do głosowania nad budżetem, choć jak to mawiają – diabeł z reguły tkwi w szczegółach.

Z drugiej strony wygląda na to, że banki będą zwolnione z konieczności tworzenia rezerw na całość zadłużenia „upadłego” państwa. Przypomina mi to trochę niewypłacalność USA z 1972 roku… Wszyscy umawiają się, że państwo tak naprawdę nie upadło i może utrzymać swój rating kredytowy sprzed upadłości.

Przyznam, że wygląda to na dość karkołomne rozwiązanie, ale kto wie – może się uda?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s