Co wpływa na jakość życia?

75 lat badań naukowych i 13 minut podsumowania na TED po to, by stwierdzić coś, co podskórnie czujemy od zawsze i co da się streścić w dwóch słowach:

jakość relacji

Badania naukowe rozpoczęły się w 1938 roku i trwają do dziś. W badanych grupach było 268 studentów Harwardu i 456 nastolatków z najbiedniejszej dzielnicy Bostonu. W obu grupach ograniczono uczestnictwo do białych mężczyzn. Jednym z najbardziej znanych uczestników był prezydent John F. Kennedy, choć został wyłączony z badania, a jego teczka została utajniona do 2040 roku.

Wśród badaczy byli m.in. lekarze, psychiatrzy, psycholodzy, antropolodzy, fizjolodzy, pracownicy socjalni. Perspektywa spojrzenia na badanych była szeroka. Chodziło o to, by wyselekcjonować zdrowych mężczyzn i odkryć co wpływa na długość i jakość ich życia.

Co dwa lata badacze wysyłali do badanych kwestionariusze dopytujące o szczegóły życia, a co 5 lat poddawali grupę szczegółowym badaniom lekarskim. Regularnie też aplikowali im testy psychologiczne i wywiady.

Ostatni szef projektu, Robert Waldinger, opisał wyniki badań w 3 książkach, a kilka lat temu streścił w wystąpieniu na TED: Najdłużej i najzdrowiej żyją ludzie szczęśliwi, a ich szczęście zależy od jakości relacji. Chodzi tu o relacje w rodzinie, w gronie przyjaciół i w lokalnej społeczności.

Najgorzej wypadają ludzie żyjący w „wojujących związkach” i samotnicy. Co ciekawe, wśród młodych ludzi ważniejsza jest ilość, ale począwszy od 30 roku życia zaczyna dominować jakość relacji. Bliskość rodziny i znajomych przedłuża nam życie i czyni cuda.

Dla tych którzy chcieliby poczytać więcej na ten temat kilka źródeł w języku angielskim:

What Makes Us Happy?

wiki o grupie harwardzkiej – tu kilka bardzo ciekawych wniosków 🙂

Harvard Study of Adult Development

Opis badań, stan na kwiecień 2017 – żyje jeszcze 19 uczestników

Foto: Agata Masiulaniec Biegowy Świat – „Przyłapani na selfie”

12 myśli na temat “Co wpływa na jakość życia?”

 1. Na pewno najlepiej miec z kim i dla kogo żyć. Serce się kraje jak widzę starsze panie, które nie mają nikogo, a rodzina już zapomniała o starszej mamie czy babci.

 2. dokładnie tak nie liczy się ilość tylko jakość, stado może być mniejsze ale jesli da nam poczucie bezpieczeństwa i będzie nas wspierać to tylko zaprocentuje w przyszłości. dzięki za ten artykuł 🙂

 3. fajne wnioski w zalinkowanych źródłach:
  np. brak korelacji między wysokością dochodów (od pewnego poziomu) a inteligencją (również od pewnego poziomu)…
  albo jeszcze ciekawsze: korelacja między kochającą matką i poziomem dochodów… BARDZO ciekawy temat 🙂

  ciekawi mnie szczególnie ten ostatni fakt i jego wytłumaczenie naukowe… w jaki sposób kochająca matka w dzieciństwie wpływa na poziom dochodów? przez nauczenie młodego faceta własnej wartości? pewności siebie?

 4. Człowiek jest zwierzęciem stadnym, więc nic dziwnego, że najlepiej żyje nam się, gdy jesteśmy otoczeni przez kochających nas i ważnych dla nas ludzi 🙂

 5. Mówią, za twoje nastawienie ma zasadniczy wpływ na to jak wygląda Twoje życie. Zastanawia mnie o znajduje się w teczce JFK.. 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s