Kryzys globalny

Kryzys globalny. Początek czy koniec?Początek czy koniec?

Mimo, iż niektórzy ekonomiści twierdzą, że kryzys został już zażegnany, wydaje mi się, że tak naprawdę jeszcze się nie zaczął. To co obserwowaliśmy na rynkach było w mojej ocenie tylko przygrywką do prawdziwego kryzysu – tego, który nadejdzie za kilka lat. Dlatego też uważam, że książkę zredagowaną przez Jana Winieckiego trzeba bezwzględnie przeczytać.

Nie znajdziemy w niej co prawda gotowych recept na wychodzenie z kryzysu, ale poprzez lepsze zrozumienie zjawisk, które do niego doprowadziły, być może będziemy w stanie lepiej przygotować się na to, co nas w niedalekiej przyszłości czeka.

I jeszcze jedna uwaga – nie jest to książka impulsowa. Teksty w niej zawarte są gruntownie przemyślane i wydaje mi się, że będą dojrzewać jak wino. Oprócz tego, że będzie stanowić podstawę do dyskusji, to stanie się zapewne również materiałem źródłowym dla przyszłych historyków.

Gorąco zapraszam do lektury. Książkę można nabyć już tutaj.

Do księgarni trafi zapewne niebawem.

Wybrane recenzje

prof. dr hab. Anna Wziątek-Kubiak
Instytut Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk

Dogłębnie i wyjątkowo przystępnie napisana książka wyłuskuje te elementy funkcjonowania gospodarki światowej oraz działania jej głównych aktorów, które doprowadziły do najsilniejszego w historii kryzysu globalnego. Pokazano w niej źródła, mechanizm i przebieg kryzysu finansowego lat 2008–2009, a także jego rozprzestrzenianie się na główne segmenty gospodarki światowej i poszczególne kraje. Spoiwem rozważań jest ocena wpływu polityki państwa, banków centralnych, organizacji międzynarodowych oraz grup interesów na powstanie i cechy omawianego kryzysu, którą odniesiono do panujących w ostatnich dekadach, ale i rehabilitowanych w czasie trwania kryzysu doktryn teoretycznych. Różnice w sposobach widzenia przez Autorów źródeł kryzysu i scenariuszy wychodzenia z niego pozwala na wyrobienie sobie własnego poglądu na podejmowane kwestie.

dr hab. Janusz Świerkocki
profesor Uniwersytetu Łódzkiego
Katedra Wymiany Międzynarodowej UŁ

Ciekawa książka o ciekawych czasach. Łącząc naukowy warsztat z publicystycznym zacięciem, nie tylko dokumentuje rozwój wypadków, ale stara się spojrzeć na opisywane wydarzenia w perspektywie historycznej i wskazać ich przyszłe konsekwencje. Wyraziste oceny często idące „pod prąd” przeważających ostatnio poglądów o gospodarce i roli w niej państwa, nie są bynajmniej jednostronne, dzięki czemu inspirują do myślenia i dyskusji.

Krzysztof Stupnicki
prezes zarządu Amplico TFI SA

Kryzys gospodarczy dominuje w wypowiedziach wielu polityków i dziennikarzy. Omawianie jego objawów towarzyszy nam w mediach codziennie. Profesor Winiecki i jego współautorzy wskazują na przyczyny kryzysu, o których politycy wolą nie pamiętać. Gorąco polecam lekturę tej książki tym, którzy chcą zrozumieć otaczającą nas rzeczywistość gospodarczą, a także ekologom i sceptykom teorii globalnego ocieplenia. Każdy znajdzie w niej analizę, która skłoni go do weryfikacji obiegowych tez.

prof. dr hab. Witold Kwaśnicki
Instytut Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Wrocławskiego
Instytut Misesa

Książka ta jest ciekawą, udaną próbą odpowiedzi na pytania nurtujące niemalże wszystkich zainteresowanych rozwojem społecznym i gospodarczym: jakie są przyczyny kryzysu finansowego i gospodarczego, z którym od niespełna dwóch lat zmaga się prawie cała społeczność międzynarodowa i w jakim stopniu kryzys ten został spotęgowany przez różnorakie procesy globalizacyjne?

Niewątpliwą zaletą tej książki jest duże zróżnicowanie opinii dotyczących zarówno przyczyn kryzysu, jak również pożądanych kroków zaradczych i perspektyw wyjścia z sytuacji kryzysowej w najbliższych latach. To godna zauważenia inicjatywa, jako że bardzo rzadko zdarza się, by autorzy o tak różnorodnej perspektywie patrzenia na rzeczywistość społeczno-gospodarczą próbowali wypracować spójny obraz sytuacji kryzysowej.
Wydaje się, że jednym z ważnych wniosków, do jakich dojdzie Czytelnik po przeczytaniu książki, będzie przekonanie, że zjawiska gospodarcze są na tyle skomplikowane (daleko bardziej skomplikowane niż zjawiska przyrodnicze), że sterowanie nimi w stylu inżynierii makroekonomicznej jest po prostu niemożliwe. Tak jak wykazujemy się pokorą wobec groźnych zjawisk przyrodniczych (gwałtowne ulewy, powodzie, wichury, trzęsienia ziemi, pożary itp.), tak z jeszcze większą pokorą powinniśmy podchodzić do nieoczekiwanych zjawisk gospodarczych.

Recenzją Leszka Balcerowicza:

Od roku 2008 codziennie słyszymy o globalnym kryzysie. Wiele wypowiedzi na ten temat było oderwanych od rzeczowej i metodologicznie poprawnej analizy rzeczywistości. Równie wiele wypowiedzi zawierało ideologicznie podszyte diagnozy, które szukały przyczyn zaburzeń w gospodarce krajów Zachodu przeważnie lub wyłącznie w zawodności rynków, a głównych środków zaradczych – we wzroście etatyzmu. Tymczasem empiryczne analizy wskazują na ważną rolę błędów w polityce państw, rządów i banków centralnych. O tym mówi między innymi praca, której redaktorem i głównym autorem jest wybitny ekonomista Jan Winiecki. Znajdujemy w niej też ważny rozdział o przyczynach globalnego ocieplenia, który odczarowuje masę dezinformacji, jaka do nas lawinowo dociera. Polecam tę książkę wszystkim tym, którzy nie lubią obiegowych schematów, a cenią sobie intelektualny rygor i rzetelną wiedzę.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s