Barclays i manipulacja stawką LIBOR

20120704 Bob Diamond przed komisją parlamentarną

Myślałem, że dziś wieczorem napiszę jakiś krwawy tekst po przesłuchaniach Boba Diamonda przez parlamentarną komisję skarbu w Wielkiej Brytanii. Nie napiszę. Było nudno, a komisja zamiast rozjaśnić sprawę, zrobiła wszystko, by ją zaciemnić.

Spodziewałem się czegoś takiego jak po upadku Northern Rock:

Wtedy komisja naprawdę przepytała odpowiedzialnych za upadek i poprawnie wykonała swoją pracę.

Dziś zadawali pytania obok tematu, koncentrowali się na sprawach mało istotnych i nie mogli sobie poradzić z wystudiowanymi odpowiedziami Diamonda – „Kocham ten bank, mamy właściwą kulturę korporacyjną, 14 traderów którzy manipulowali zostało zwolnionych ze skutkiem natychmiastowym, kooperowaliśmy dobrowolnie z regulatorami, wydaliśmy 100 milionów dolarów na zbadanie sprawy i osobiście zrobiłem wszystko, by chronić markę banku”

Jedynym ciekawym momentem było pytanie o 3 podstawowe wartości kwakrów – Diamond nie potrafił na nie odpowiedzieć, a przecież leżały one u podstaw historii banku. Poseł zacytował „Honesty, Integrity & Plain Dealings”, podczas gdy rzeczywiste wartości wedle mojej wiedzy to „Simplicity, Integrity & Equality”. Cóż, wydaje mi się, że poseł się pomylił, bo „honesty” i „integrity” to w zasadzie to samo. Ale Bob Diamond o tym nie wiedział i to wydaje mi się niewybaczalne.

Na koniec, nurtuje mnie tylko jedno pytanie – może ktoś z psychologów, coachów, czy speców od komunikacji będzie potrafił mi wytłumaczyć – jaka to dynamika?

Posłowie zwracali się Panie Diamond, a on odpowiadał im po imieniu, powołując się na wcześniejsze rozmowy, przesłuchania, pytania…

Jestem pewien, że nie było to naturalne, że ktoś mu taką postawę zalecił, ale dlaczego?

6 myśli na temat “Barclays i manipulacja stawką LIBOR”

    1. Chyba raczej kwakier (ang. Quaker) – ruch protestancki, Religijne Towarzystwo Przyjaciół, Barclays miał korzenie w tej organizacji i przejął jej wartości.

      1. Dzięki. Googlałem za tym, ale mi właśnie same sekty wyskakiwały i byłem pewien, że chodzi o coś innego. Myślałem że to coś w stylu współczynników greckich 😉

      2. Wiesz, ja jestem od dawna pełen podziwu dla firm, uniwersytetów i organizacji zakładanych przez Kwakrów – wszystkie były zarządzane niesłychanie etycznie. Jak widać, to już tylko historia. Z banków brytyjskich był jeszcze Lloyds, była firma ubezpieczeniowa Friends Provident i firma Cadburys (była wielka afera przy jej przejęciu – właśnie o wartości)… Jeśli dobrze pamiętam to w tym filmie: https://miropress.wordpress.com/bankowosc/filmy-o-kryzysie/when-bankers-were-good/ znajdziesz coś o tym – wybacz, nie mogę sprawdzić, bo mam dziś zbyt kiepskie łącze (3G w porywach)

  1. I think it’s a form of intimidation through means of over familiarity. He’s presumably anticipating that people he knows personally will be less harsh with him when he uses their first names.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s