Ciekawy przypadek upadłości

LightSquared

Bardzo ciekawy przypadek innowacyjnej firmy, która właśnie złożyła wniosek o upadłość.

Mieli dostarczać szerokopasmowy internet dla 260 milionów osób w USA, ale nie dostali zezwolenia – ponoć ich technologia zakłócała sygnał GPS.

Główny czynnik ryzyka powinien był pojawić się w analizie PEST – widocznie go zabrakło, bo wśród inwestorów dużo znanych nazw i nazwisk… Akurat wykorzystam ten przypadek w materiałach na najbliższy Risk Management w sekcji dotyczącej kowenantów niefinansowych.

6 myśli na temat “Ciekawy przypadek upadłości”

 1. A mi sie wydaje, ze tpsa blokuje polaczenia ze skype z zagranicy… bo jakos dziwnym trafem mozna sie na komorki laczyc, a na stacjonarne glucha cisza… A do tego poziom neostrady na prowincji to juz dramat, a reklama swoje…

  1. Na koniec pierwszego kwartału 2012 roku z telefonii stacjonarnej TP korzystało 5,484 mln abonentów (spadek o 210 tys. w porównaniu z poprzednim kwartałem oraz spadek o 7210 tys. w ujęciu rocznym).

   Dodatkowo 1,512 mln (wzrost o 42 tys.) stanową linie działające w ramach WLR, czyli abonament konkurencyjnych operatorów świadczony na łączach TP.

   Z usług internetowych na liniach Grupy TPSA korzystało 2,48 mln użytkowników (wzrost o 2 tys.). Do tego należy doliczyć także 367 tys. (wzrost o 1 tys.) linii działających w ramach BSA, czyli internetowy abonament konkurencyjnych operatorów oferowany na łączach TP oraz 186 tys. (bez zmian) linii LLU.

   Liczba użytkowników Internetu ADSL (usługa Neostrada w tym PTK na bazie BSA) na koniec marca 2012 roku wyniosła 2,151 (spadek o 6 tys.).

   Z telefonii internetowej korzystało 152 tys. osób.

   Jak na mój gust, to totalny dramat – dlatego wszystko wyprzedają.

 2. Ciekawe, czy naprawde byl problem z zaklocaniem GPS czy zadzialalo lobby telecomowe. Jakos sie ostatnio zrobilem podejrzliwy, ale jak wiadomo „Only the paranoid will survive…”

  1. Wygląda na to, że zadziałało lobby – była wielka bitwa na polityków, a przy zainwestowanych miliardach, nie zabrakło także budżetu dla lobbystów…

   Przedzieram się właśnie przez dokumenty…

   1. U nas to lobby nie jest aż takie silne – TPSA wystawia na sprzedaż część telekomunikacyjną i już ogłosiła wyprzedaż nieruchomości. Polkomtel już nie SA tylko sp. z o.o. i coś mi się wydaje, że niedługo się Solorz tym zakupem nacieszy… Z T-Mobile nie mam żadnego kontaktu 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s