Bogowie nie mogą handlować akcjami

Przed chwilą usłyszałem dość ciekawą wiadomość w radiu – Hinduskie bóstwa nie mogą handlować akcjami – tak brzmiał wyrok sądu w Mumbaju.

Sędziowie sądu najwyższego odmówili wydania nakazu otworzenia rachunków maklerskich dla pięciu hinduskich bóstw. W uzasadnieniu stwierdzili: „Handlowanie akcjami wymaga umiejętności i wiedzy. Oczekiwanie takich umiejętności od bogów byłoby niewłaściwe”.

„Miejsce bogów i bogiń jest w świątyniach, gdzie powinno oddawać im się cześć i chwałę. Nie powinni być wciągani w zwykłą działalność komercyjną” – powiedział jeden z sędziów.

Sprawa trafiła do sądu, ponieważ indyjski odpowiednik Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych odmówił zarejestrowania rachunków papierów wartościowych w imieniu bogów, uzasadniając to m.in. tym, że trudno byłoby bogów przesłuchać, gdyby zaszły jakieś nieprawidłowości.

Co ciekawe – fundacja, która chciała reprezentować bogów w budowaniu akcyjnych portfeli, uzyskała już w ich imieniu numery podatkowe. Udało się też otworzyć bogom rachunki bankowe.

7 myśli na temat “Bogowie nie mogą handlować akcjami”

  1. Chyba nie, bo według prawa bogowie muszą płacić podatki tak jak zwykli ludzie:
    “Hindu deities are recognised as artificial juristic persons and can hold property in their name as they are liable to pay income tax and wealth tax,”

      1. Ewa, w prawie mamy osoby fizyczne i osoby prawne… artificial juristic person to odpowiednik osoby prawnej w polskim prawie… Przy czym u nas status osoby prawnej mogą mieć np. spółki prawa handlowego, a w Indiach również bogowie i bóstwa.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s