Areopag wiosenny – dzień 2 – refleksja

Gdańskie debaty areopagowe odbywają się już od 10 lat. Jako zwykły widz, muszę stwierdzić, że są to najważniejsze debaty, jakie się w naszym kraju toczą. Wiele z nich nagrywała telewizja – niestety, zniknęły gdzieś w przepastnych archiwach. Nie można do nich wrócić, nie można ich normalnie obejrzeć, co w dobie internetu po prostu nie mieści mi się w głowie. Można je natomiast odsłuchać!

Problem w tym, że nie wie o tym Google, który w czeluściach internetu pomógł mi znaleźć tylko kilka debat nagranych na video i udostępnionych przez pojedynczych internautów. Jest to jednak tylko drobny element areopagowego dorobku, wyselekcjonowany przez jednostki. Tak jak z wczorajszej debaty pozostaje dziś w internecie tylko hasło, rzucone przez profesora Czapińskiego, że „tylko szczęśliwi mogą pomnażać pieniądze„. Czy był to najważniejszy komunikat? To tylko selekcja redakcji TVN 24. Stacji niestety niszowej, o niewielkiej oglądalności i o niewielkim zasięgu. Zwłaszcza w sobotni wieczór, gdy debata konkurowała z filmami i programami dla mas.

We wczorajszej debacie było dla mnie znacznie ważniejsze pytanie Czapińskiego, które pozostało bez odpowiedzi – pytanie o szafę! Jeśli mamy dwóch rzemieślników produkujących szafy i jeden z nich dąży do mistrzostwa w swoim fachu tworząc arcydzieła, podczas gdy drugi produkuje byle jakie szafy w dużej ilości, to który więcej wnosi do ekonomii? Według Czapińskiego, bardziej wzbogaci się ten partacz.

I takich pytań-problemów było więcej. Będę musiał się z tym zmierzyć jakoś…

Areopag wiosenny 2010 DOBROBYT

Jeden komentarz na temat “Areopag wiosenny – dzień 2 – refleksja”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s