„Nie pytaj co Twój kraj może zrobić dla Ciebie. Zapytaj co Ty możesz zrobić dla swojego kraju„
W oryginale ten krótki cytat można sobie odsłuchać tutaj: Ask not what your country can do for you
A że nie wszyscy chcemy dawać krajowi – i do tej postawy przyczynili się w dużej mierze politycy – to może lepiej zacznijmy dawać mniejszym społecznościom. I niech każdy da co może – niekoniecznie pieniądze… czasem lepiej jest dać narzędzie, dzięki któremu obdarowany będzie mógł te pieniądze dla siebie zarobić.
Ja na przykład nie lubię dawać pieniędzy żebrakom. Może dlatego, że o to nagabują. Ich narzędzie do zarabiania jest dla mnie odrażające. Tak samo nie lubię dawać pod rygorem – czytaj „płacić podatki”. Nie lubię też dawać, gdy ktoś inny zdecyduje za mnie ile mam dać i komu. I być może ta państwowa instytucjonalizacja dawania (dzielenia się) zabija w nas prosty altruizm.
Lubię natomiast dawać tym, którzy potrzebują. Albo tym, którzy będą mogli dawać dalej. I nieważne, czy jest to altruizm twardy, czy odwzajemniony albowiem wedle definicji jest to jedno z typowych zachowań zwierzęcych zwiększających łączną wartość przystosowawczą gatunku.
Ciekawym jest, że postawy altruistyczne uwidaczniają się znacząco w okresie wojen, katastrof czy innych kryzysów. Znacznie łatwiej jest nam się zmotywować do dawania w przypadku głodu w Czadzie, huraganu w Chinach czy trzęsienia ziemi Turcji niż dawać regularnie, bez powodu…
Oberwało mi się za ten post i to najbardziej od osób, na których mi zależy. Prawdopodobnie oberwało mi się zasłużenie, albowiem zbyt wiele tu skrótów myślowych. Zbyt wiele chciałem powiedzieć i zbyt szybko… Być może będę musiał tą myśl rozwinąć i uzasadnić – chodziło mi bowiem o cytat, który jest taką piękną parafrazą pewnej postawy…
A cytat można rozwijać dalej:
– nie pytaj co żona może zrobić dla Ciebie, zapytaj co ty możesz zrobić dla żony
– nie pytaj co znajomi mogą zrobić dla Ciebie, zapytaj co ty możesz zrobić dla znajomych
– nie pytaj co firma może zrobić dla Ciebie, zapytaj co ty możesz zrobić dla firmy
itd.itp.
I chodziło mi o postawę altruistyczną – niezależnie od motywacji…
szczere to bardzo