Cytat na Święta

Nie pytaj co Twój kraj może zrobić dla Ciebie. Zapytaj co Ty możesz zrobić dla swojego kraju

W oryginale ten krótki cytat można sobie odsłuchać tutaj: Ask not what your country can do for you

A że nie wszyscy chcemy dawać krajowi – i do tej postawy przyczynili się w dużej mierze politycy – to może lepiej zacznijmy dawać mniejszym społecznościom. I niech każdy da co może – niekoniecznie pieniądze… czasem lepiej jest dać narzędzie, dzięki któremu obdarowany będzie mógł te pieniądze dla siebie zarobić.

Ja na przykład nie lubię dawać pieniędzy żebrakom. Może dlatego, że o to nagabują. Ich narzędzie do zarabiania jest dla mnie odrażające. Tak samo nie lubię dawać pod rygorem – czytaj „płacić podatki”. Nie lubię też dawać, gdy ktoś inny zdecyduje za mnie ile mam dać i komu. I być może ta państwowa instytucjonalizacja dawania (dzielenia się) zabija w nas prosty altruizm.

Lubię natomiast dawać tym, którzy potrzebują. Albo tym, którzy będą mogli dawać dalej. I nieważne, czy jest to altruizm twardy, czy odwzajemniony albowiem wedle definicji jest to jedno z typowych zachowań zwierzęcych zwiększających łączną wartość przystosowawczą gatunku.

Ciekawym jest, że postawy altruistyczne uwidaczniają się znacząco w okresie wojen, katastrof czy innych kryzysów. Znacznie łatwiej jest nam się zmotywować do dawania w przypadku głodu w Czadzie, huraganu w Chinach czy trzęsienia ziemi Turcji niż dawać regularnie, bez powodu…

2 myśli na temat “Cytat na Święta”

 1. Oberwało mi się za ten post i to najbardziej od osób, na których mi zależy. Prawdopodobnie oberwało mi się zasłużenie, albowiem zbyt wiele tu skrótów myślowych. Zbyt wiele chciałem powiedzieć i zbyt szybko… Być może będę musiał tą myśl rozwinąć i uzasadnić – chodziło mi bowiem o cytat, który jest taką piękną parafrazą pewnej postawy…

  A cytat można rozwijać dalej:
  – nie pytaj co żona może zrobić dla Ciebie, zapytaj co ty możesz zrobić dla żony
  – nie pytaj co znajomi mogą zrobić dla Ciebie, zapytaj co ty możesz zrobić dla znajomych
  – nie pytaj co firma może zrobić dla Ciebie, zapytaj co ty możesz zrobić dla firmy

  itd.itp.

  I chodziło mi o postawę altruistyczną – niezależnie od motywacji…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s