Cała prawda o IKEA…

The Ikea Edge - Przewaga Ikei, książka byłego dyrektora zarządzającegoPrzeczytałem w ubiegłym tygodniu ciekawą książkę – „The Ikea Edge”, czyli „Przewaga Ikei„. Autorem jest były dyrektor zarządzający, Anders Dahlvig.

Książka jest na tyle interesująca, że zacząłem zastanawiać się, czy nie zakupić praw do jej tłumaczenia i do wydania po polsku – nawet, gdyby z biznesowej perspektywy projekt okazał się nieopłacalny (ale o tym za chwilę). Przypomniało mi się, że w 2009 roku rozważałem zakup praw do innej książki o Ikei, choć wtedy podjąłem negatywną decyzję – książki wtedy nie czytałem, a na bazie marketingowych haseł i opisów wydawało mi się, że w środku znajdę tylko gorzkie żale, negatywny stosunek autora do firmy, do jej strategii, do założyciela i do jego synów zasiadających w zarządzie.

Ponieważ podjęcie decyzji wymaga nieco głębszej analizy, postanowiłem kupić i przeczytać również wcześniejszą książkę – „The Truth About Ikea”, czyli „Prawda o Ikei„, autorstwa Johana Stenebo.

Obie książki napisane zostały przez insiderów, którzy odeszli z firmy. Obie opisują historię meblowego biznesu. Pierwsza – napisana nieco lepszym językiem, wyważona i „upiększona” by przedstawić autora w lepszym świetle. Sprawia wrażenie typowego podręcznika do zarządzania na przykładzie firmy. Druga – ostra i punktująca i bardziej osobista. Słabe tłumaczenie na angielski dodaje jej uroku, choć szwedzki humor nie dla wszystkich może być zrozumiały.

Która z tych książek jest ciekawsza?

Która lepiej opisuje firmę?

Która oddaje prawdziwe oblicze?

 

The Truth About IKEA - Prawda o IKEA

Prawda o IKEA leży zapewne pośrodku.

Trzeba przeczytać obie i wyrobić sobie własne zdanie.

Obaj autorzy mają obawy co do przyszłości Ikei. Dahlvig stwierdza, że największym zagrożeniem dla Ikei jest sama Ikea. Dla Stenebo największym zagrożeniem jest chyba ryzyko sukcesji.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s