Murdoch zamyka News of the World

News of the World

Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że Murdoch zachowuje się jak dżentelmen – zamyka tytuł prasowy, który „oszukał go” w aferze związanej z podsłuchami telefonów komórkowych. Stwierdził, że nic o tym nie wiedział, dziennikarze zachowywali się nieetycznie i muszą być za to ukarani. W niedzielę będzie ostatnie wydanie, przychody z niego przeznaczone zostaną na cele charytatywne i tytuł zniknie z półek prasowych.

168 lat tradycji i najlepsze wyniki sprzedażowe zrobiły Ratnera i znikają.

Rzeczywistość jest jednak bardziej skomplikowana. Wycofali się wszyscy znaczący reklamodawcy. Rząd brytyjski żąda szczegółowego śledztwa. Politycy przestali wierzyć, że bez wsparcia Murdocha nie uda się im wygrać wyborów.

Obawiam się, że zamknięcie gazety nie wynika z etycznej postawy właściciela. Jest to w mojej ocenie „damage limitation exercise”. Murdoch usiłuje zatrzeć ślady i nie dopuścić do śledztwa. Zamyka gazetę ze strachu.

Gazetę można było obronić. Ale znów mamy przykład, że reputację buduje się całe życie, a traci w 5 minut.

James Murdoch chroni swojego tatę przed znacznie większą stratą. Gra idzie bowiem o BSkyB, a wczoraj pojawiły się w Parlamencie komentarze, że być może rząd powinien powstrzymać to przejęcie.

Murdoch, Brooks i News of the World - główni winowajcy

5 myśli na temat “Murdoch zamyka News of the World”

 1. Rząd brytyjski ogłosił właśnie, że odroczy swą finalną decyzję w sprawie zezwolenia na przejęcie BSkyB przez Murdocha.

  Akcje NWS poleciały na giełdzie na łeb, na szyję…

  1. Gazeta to teraz ładnie opisała http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80277,9911753,Zamykaja_168_letni_tabloid__News_of_the_World___Za.html – szkoda tylko, że ze swoimi zasobami nie sięgnęli głębiej…

   Dziś o północy upływa termin ewentualnego odrzucenia zezwolenia na przejęcie BSkyB – Murdoch poświęcił jeden z najstarszych tytułów prasowych by nie stracić potencjalnych przychodów z telewizji. Zamknął też gazetę, by sformatować dyski twarde… W jednej ze spraw wytoczonych przeciwko News of the World, redaktor naczelny zeznał, że maile na które powoływał się adwokat powoda zniknęły z serwera w Mumbaju i szukaj wiatru w polu…

   Murdoch działa jak szachista. W jego gazetach nic nie dzieje się bez jego wiedzy i bez jego przyzwolenia. Poprzednio poświęcił pionka, teraz poświęcił całą grę by jak najszybciej przenieść się na nową szachownicę.

   1. Cameron porzucił Coulsona. Rzecznik rządu ma być przesłuchany dziś przez policję w sprawie podsłuchów i zacierania śladów. Coulson był redaktorem naczelnym News of the World w latach 2003-2007 i to za jego czasów nagromadziły się podsłuchy, choć stosowane były już wcześniej…

    Jestem już prawie pewien, że będzie to koniec Murdocha… W obecnej atmosferze nie uda mu się chyba przejąć kontroli nad BSkyB, a bez tego – jego pozostałe przedsięwzięcia i tak są już na równi pochyłej.

    Jedyne, co może go teraz uratować to jego młodziutka chińska żona i przedsięwzięcia biznesowe w Kraju Środka 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s