Biznes, etyka i świńska grypa – cd.

Wczoraj pojawiły się w prasie artykuły cytujące ekspertów WHO (Światowej Organizacji Zdrowia), którzy ostrzegają, że pandemia świńskiej grypy nie zakończyła się jeszcze. Czy ma to związek z negocjacjami prowadzonymi przez europejskie rządy z producentami szczepionek? Rządy chcą bowiem wycofać się z zakupów dokonanych w pandemicznym amoku 2009. Niektórzy analitycy przewidują, że zwroty zakupionych szczepionek mogą sięgać 50%.

W listopadzie ub. roku pisałem o świńskiej grypie pod podobnym tytułem. Wpis ten zakończyłem zdaniem:

„Wirusowe sianie paniki na świecie jest po prostu najtańszą formą wygenerowania sprzedaży dla firm farmaceutycznych”.

Od jakiegoś czasu pojawiają się nieśmiałe artykuły prasowe, z których wynika, że epidemia świńskiej grypy przeminęła bez większych ofiar (ilość wypadków śmiertelnych była znacząco niższa niż przy zwykłej grypie). Ale firmy farmaceutyczne rozpoczęły nową PR-ową kampanię, której trzeba się sprzeciwiać. Powracam więc do tematu.

Dziś natknąłem się na wideo, które potwierdza moją listopadową diagnozę:
.

Ceny akcji głównych producentów szczepionek spadają. Prognozy na 2010 rok też nie zachwycają analityków i są niższe od oczekiwań. W wynikach za 4 kwartały 2009 także nic ciekawego nie można znaleźć. Przecież sprzedali szczepionki za kilka miliardów dolarów – nie są to kwoty, o których w takich raportach się zapomina.

Pomimo, że postanowiłem nie wracać do tematu świńskiej grypy, firmy farmaceutyczne przekroczyły już chyba wszystkie granice tego, co jest etycznie dopuszczalne. A to powoduje mój sprzeciw i zmianę decyzji – jednak będę do tego tematu wracał na moim blogu.

I na koniec raz jeszcze ukłony dla minister Kopacz, która nie dała się wpuścić w ten kanał.

2 myśli na temat “Biznes, etyka i świńska grypa – cd.”

  1. Czy istnieje jakaś szansa aby mógł wykorzystać informację z twojego posta w zamian umieszczę linka do Twojej strony? Wydaje mi się, że to ciekawa propozycja.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s