Knowledge@Wharton opublikował przez święta listę 30 największych wynalazków w ostatnim 30-leciu. A że zbliża się początek nowej dekady i w okresie kryzysu poszukuję obszaru, który wygeneruje nowe wzrosty, postanowiłem ją przeanalizować.
- Internet, szerokopasmowy dostęp, WWW (przeglądarki i język html)
- Komputer osobisty i przenośny (PC/laptop)
- Telefony komórkowe
- Badanie i wyodrębnianie DNA, mapowanie ludzkiego genotypu
- Rezonans magnetyczny (MRI)
- Mikroprocesory
- Kable optyczne
- Oprogramowanie biurowe (arkusze kalkulacyjne, programy do pisania)
- Chirurgia nieinwazyjna (laparoskopia, chirurgia laserowa i robotyczna)
- Oprogramowanie open source (np. Linux) i usługi (np. Wikipedia)
- Diody świetlne
- Wyświetlacze ciekłokrystaliczne (LCD)
- Nawigacja GPS
- E-commerce, sklepy internetowe, aukcje (np. eBay)
- Kompresja plików (jpeg, mpeg, mp3)
- Mikrofinanse
- Energia słoneczna i baterie fotogalwaniczne
- Energia wiatrowa na dużą skalę
- Portale społecznościowe
- Graficzny interfejs (GUI)
- Fotografia cyfrowa i kamery wideo
- RFID (identyfikacja radiowa) i karty zbliżeniowe (np. EZ Pass)
- Rośliny modyfikowane genetycznie
- Biopaliwa
- Kody kreskowe i skanery
- Bankomaty
- Bajpasy (naturalne i sztuczne)
- Pamięć SRAM
- Leczenie AIDS (Anti retroviral)
Szerzej o kryteriach wyboru można poczytać i pooglądać w oryginale tutaj
Na liście tej zabrakło mi osobiście Google i innych technik wyszukiwania informacji w internecie – a wydaje mi się, że wyszukiwarki internetowe powinny znaleźć się zaraz po wymyśleniu internetu. Brakuje mi też technologii VoIP, która zmienia sposób, w jaki komunikujemy się między sobą. Brakuje też WordPressa i innych systemów do blogowania – tutaj wkład w rozwój dziennikarstwa obywatelskiego i zmiana postawy ludzi na świecie najlepiej chyba zilustrowany został podczas ostatnich wyborów prezydenckich w USA i w Iranie.
Jakoś nie chce mi się wierzyć, że w pewnych dziedzinach nie nastąpił żaden postęp – ot, choćby w energetyce jądrowej. Z listy tej wykluczone są także pewne wydarzenia, które miały olbrzymi wpływ na społeczeństwo – przykładem może być kolateralizacja długów i zmiany w bankowości. Być może nie wpisano tu bankowej rewolucji, bo nie do końca autorzy listy byli pewni, czy będzie ona miała pozytywny wpływ na społeczeństwo. Na pewno jednak dokonała ona większej transformacji świata niż mikrofinanse.
Olbrzymia transformacja w ostatnich 30-latach dokonała się także w wyniku upowszechnienia się aborcji – piszą o tym autorzy Freakonomii uzasadniając niespodziewany spadek przestępczości w USA na przełomie wieków. Tyle, że jest to postęp „niepoprawny politycznie”, bo niezgodny z religijnymi wartościami. A obecna tendencja do delegalizowania aborcji, cofa nas do średniowiecza – podczas gdy my przymykamy oczy, nie widzimy korzyści i zamykamy się w jałowych dyskusjach etycznych o momencie poczęcia.
Olbrzymia rewolucja dokonała się także wśrod młodych ludzi w wyniku tego wydarzenia
Ale oprócz iPoda i innych urządzeń MP3 zapominamy o takich rewolucjach produktowych jak zastąpienie taśm magnetofonowych kasetami (jakieś 30 lat temu+) i dyskami CD. Podobny postęp odbył się w technologiach dysków twardych.
Kolega z GoldenLine (dzięki Tomku) zwrócił właśnie moją uwagę na fakt, iż graficzny interfejs przeszedł w ostatnich latach znaczne przeobrażenia i niedługo będziemy się prawdopodobnie inaczej komunikować z naszymi komputerami.
Sam TED w mojej ocenie powinien znaleźć się na liście 10 największych wynalazków, bo to dzięki tym konferencjom i dzięki sposobowi udostępniania informacji możemy uczestniczyć w postępie i w innowacji na skalę niedostępną przedtem zwykłym śmiertelnikom.
Jest też pewnie wiele wynalazków, które zgodnie z definicją Taleba są czarnymi łabędziami. Będziemy mogli zobaczyć je i opisać po fakcie. Ale o tym w odrębnym wpisie w niedalekiej przyszłości.
Chętnie podyskutuję na temat epokowych wynalazków, więc zapraszam do komentowania.
WordPress i inne platformy blogowe podpadają, wydaje mi się, pod punkt o OpenSource, a sam blogging jako zjawisko pod ten o Wikipedii, jeśli tylko go nieco rozciągnąć.
Dzięki za tego TEDTalka! Absolutnie niesamowite, czekałem na to od dawna.
Łukasz, TEDx będzie w Warszawie 5 marca – oby i u nas w kraju pojawiły się podobne pomysły
e-commerce dałbym do pierwszej dziesiątki, bo wpływ tej działki jest naprawdę olbrzymi (m.in. napędzenie bankowości internetowej, branży kurierskiej)
Dzięki za sugestię. Myślę, że rzeczywiście jest to kierunek, w którym warto szukać. Zwłaszcza, że w latach 90-tych bardzo dużo inwestowano w przedsięwzięcia w tej dziedzinie.
Brakuje mi tu osiągnięć z nanotechnologii – na pewno kilka wynalazków powinno znaleźć się na tej liście