Apple – ile będzie warte jabłuszko?

Apple-logoMoi studenci, w ramach pracy zaliczeniowej, mieli za zadanie przewidzieć cenę akcji  Apple na 31 grudnia 2011 roku. Musieli też uzasadnić swoją prognozę.

Zadanie było proste i skomplikowane zarazem. Proste, bo mogli podać dowolną cenę –  jeśli tylko potrafili ją logicznie wytłumaczyć.

Historia uczy nas, że nie da się przewidzieć przyszłych wydarzeń. Tak jak nie byliśmy w stanie przewidzieć upadku muru berlińskiego, zamachów terrorystycznych 11 września, czy choćby katastrofy nuklearnej w Japonii, tak nie jesteśmy w stanie przewidzieć czy Apple będzie nadal istnieć za kilka lat.

Teoretycznie, nic nie zagraża utrzymaniu obecnego trendu:
Apple trendy 2010

Apple wypuścił właśnie na rynek iPada 2. W czerwcu wypuści prawdopodobnie nowego iPhone’a, sklepy internetowe (iTunes, Apps Store i iBooks) będą rosły w siłę w miarę przybywania nowych tabletów i telefonów Apple. Apple ma bardzo dużo gotówki i dużo płynnych aktywów finansowych, o czym pisałem już tutaj.

Ale inwestorzy ostatnio coraz częściej zaczynają zwracać uwagę na czynniki ryzyka. Widać to zresztą po cenie akcji w krótkim okresie:

Apple cena akcji 3 miesiące 2011 roku

Na wykresie cena akcji w pierwszym kwartale 2011 roku.

Najważniejszymi czynnikami ryzyka w tej chwili:

  • stan zdrowia Jobsa i ryzyko sukcesji
  • odejście głównego projektanta
  • koncentracja dostawców

Jeśli Apple będzie w stanie dostarczać iPady i jeśli wyjdzie im premiera nowego iPhone’a, albo wprowadzą jakiś nowy produkt – to cena akcji poszybuje w górę. Jeśli natomiast pojawią się jakiekolwiek problemy z nowymi produktami, to cena może równie dobrze poszybować w dół. Zakres określą nam zapewne inwestorzy techniczni, którzy już mogą doszukiwać się formacji RGR.

Apple cena akcji od IPO do 1 kwietnia 2011

Ale jak to mawiają – „no risk, no fun”

Podajcie proszę swoje prognozy ceny w komentarzu… Dla najlepiej typującego przygotuję jakąś nagrodę, z tym, że trzeba będzie poczekać do końca roku

8 myśli na temat “Apple – ile będzie warte jabłuszko?”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s