Warunki pomocy dla Irlandii

Flaga IrlandiiWłaśnie ogłoszono w RTE, że Irlandia otrzyma 65 miliardów euro pomocy od EU i IMF na sfinansowanie deficytu budżetowego i dokapitalizowanie banków.

Oficjalne warunki pakietu pomocowego zostaną opublikowane w przyszłym tygodniu.

Kwota podana przez irlandzkie radio różni się od komunikatów Reutersa, które mówią o 85 miliardach. Przy 12 zerach, kto by tam zwracał uwagę na pierwszą cyfrę. Poszczególne agencje informacyjne prześcigają się w podaniu informacji i stąd być może wynikają takie „drobne” różnice.

Załóżmy, że EU i IMF udzieli kredytów na 65 miliardów. Wczoraj szacowałem zgrubnie, że Irlandii brakuje około 200 miliardów do utrzymania wypłacalności.

Oznacza to, że ECB będzie musiał rolować kredyty na 130 miliardów euro, udzielone irlandzkim bankom w tym roku. Jeśli dodamy do tego 7 miliardów funtów brytyjskiej pożyczki plus nieznaną kwotę zadeklarowaną jako bezpośrednia pomoc Szwecji, to łącznie Irlandia ze swoim „znacjonalizowanym” systemem bankowym dostanie tyle pieniędzy, ile jej brakuje. Wygląda na to, że więcej zaskoczeń nie będzie, choć mieliśmy już precedens Grecji, która po udzieleniu pomocy przez EU przyznała, że podawała fałszywe dane.

A teraz do szczegółów

Bieżący deficyt budżetowy Irlandii wynosi 19 miliardów Euro. Zapewne wzrośnie jeszcze do końca roku, bo restrukturyzacja bankowych portfeli spowoduje spadek zysków przedsiębiorstw, restrukturyzacje (czytaj zwolnienia grupowe) i w konsekwencji spadek przychodów z podatków. Wzrosną też zapewne koszty zasiłków dla bezrobotnych i koszty pomocy socjalnej. Rząd co prawda tnie koszty gdzie może, ale to trochę jak walczenie z wiatrakami. Redukcja kosztów w budżecie powoduje proporcjonalny spadek przychodów z podatków. A finansowanie deficytu kredytem spowoduje dalszy wzrost kosztów obsługi zadłużenia.

Deficyt budżetowy będzie więc rósł w ciągu najbliższych kilku lat i nawet najlepszy minister finansów nic na to nie zaradzi. Dopóki irlandzka gospodarka nie zacznie przyśpieszać, dopóki nie zobaczymy wzrostów GDP i dopóki nie wzrosną przychody z podatków, sytuacja Irlandii będzie się pogarszać. Nie zazdroszczę irlandzkiemu ministrowi finansów.

Najważniejsze jest to, że pożar został ugaszony, a irlandzki rząd przyznał się do skali problemu. Całkiem prawdopodobne, że tak naprawdę, irlandzki rząd dopiero teraz skalę tego problemu zrozumiał. W sprawozdaniach za pierwsze półrocze 2010 irlandzkie banki nie chwaliły się bowiem tym, że ratują swoją płynność dzięki bankom centralnym na taką skalę.

Większa część pomocowych środków zostanie przeznaczona na sfinansowanie deficytu budżetowego w kolejnych trzech latach. Moje irlandzkie źródło podaje, że będzie to prawdopodobnie 48 miliardów euro. Kolejne 20 miliardów euro pójdzie na dokapitalizowanie banków.  W radiu podano informację, że współczynnik wypłacalności irlandzkich banków wzrośnie z 8% do 12%. Reszta pomocy ma sfinansować fundusz stabilizacyjny (czytaj, jeśli okaże się w przyszłości, że dziura płynnościowa jest jeszcze większa).

Ratowanie banków

Największy problem rząd będzie miał z AIB, w którym po dokapitalizowaniu będzie miał 99,9%. Wedle nieoficjalnych informacji plan ratowania tego banku zakłada szybką sprzedaż części AIB w Wielkiej Brytanii i kolejne przejęcie pakietu złych kredytów przez NAMA. Po zatwierdzeniu przez nasz polski KNF sprzedaży BZ WBK Santanderowi, do AIB wpłynie 3,2 miliarda euro gotówki. Niestety, wymuszona sprzedaż BZ WBK odbije się negatywnie na zyskowności AIB w przyszłości. To właśnie dzięki naszemu polskiemu bankowi AIB mógł się tak szybko rozwijać i już raz uratował się od upadłości. Teraz będzie to znacznie mniejszy bank i już tylko lokalny. Prawdopodobnie w ciągu najbliższych kilku lat zostanie sprzedany innemu, globalnemu, bankowi.

Rząd przejmie również kontrolę nad Bank of Ireland, w którym ma obecnie 36% – cóż utrata kontroli jest często ceną ratowania. Tu również wdrażany będzie plan restrukturyzacji i sprzedaży aktywów. Będą sprzedawać też części banku. Czy na sprzedaż zostanie również wystawiony brytyjski Bank Pocztowy? Tu sprawa wydaje się bardzo skomplikowana. BoI, który był kiedyś największym irlandzkim bankiem, od kryzysu 2008 zwolnił już prawie 3000 osób. Prowadzona w nim restrukturyzacja jest już w toku i irlandzkiemu rządowi trudno będzie wygenerować nowe pomysły.

BOI cena akcji

BoI od lat był sztandarową inwestycją funduszy emerytalnych. Akcje tego banku były także w portfelach inwestycyjnych wielu emerytów i rentierów – szczególnie tych starszych, którzy wierzyli w solidność tej instytucji. Jak powyższy wykres przełoży się na dobrobyt przyszłych emerytów – możecie sobie wyobrazić sami.

Na sprzedaż pójdzie też EBS, czyli odpowiednik naszego SKOKu. Dla nas interesujące może być to o tyle, że w momencie kryzysu, forma własności nie jest żadną gwarancją bezpieczeństwa. Tylko czy ktoś będzie chciał teraz EBS kupić, gdy ceny nieruchomości nadal spadają, a rosną tylko zaległości w spłatach kredytów hipotecznych?

Niezły pasztet!

Uaktualnienie (17:00)

Irlandzki rząd ogłosił założenia planu naprawczego:

 • CIT pozostanie na poziomie 12.5%
 • 10 miliardów euro cięć budżetowych pomiędzy 2011-2014
 • 5 miliardów euro dodatkowych przychodów podatkowych
 • stawka płacy minimalnej zostanie obniżona o 1 euro do 7.65 euro za godzinę
 • 3 miliardy euro cięć w inwestycjach publicznych do 2014 roku
 • 2.8 miliardów euro oszczędności w wyniku ograniczenia pomocy społecznej do roku 2014
 • ograniczenie wynagrodzeń w sektorze publicznym o 1,2 miliarda euro do roku 2014
 • ograniczenie programów emerytalnych dla pracowników publicznych
 • likwidacja 24.750 miejsc pracy w sektorze publicznym
 • podniesienie stawek VAT z 21% do 22% w 2013 roku i do 23% w roku 2014
 • uzyskanie dodatkowych 1,9 miliarda euro przychodów z podatków dochodowych osób fizycznych
 • zniesienie zwolnień podatkowych na kwotę 755 milionów euro
 • średnia dynamika GDP 2.75% w latach 2011-14
 • spadek bezrobocia z 13.5% do poniżej 10% w roku 2014
 • wprowadzenie opłat za wodę do 2014 roku

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s