Wartość pieniądza w czasie

Z wartością pieniądza w czasie najczęściej spotykamy się przy analizie planów inwestycyjnych. Musimy wtedy rozróżnić pomiędzy wartością nominalną, wartością bieżącą i wartością przyszłą.

Wartość nominalna jest najłatwiejsza do zrozumienia – nominalnie, 1 złoty dziś będzie równy 1 złotemu za rok, za dwa lata czy też za lat dziesięć.

W praktyce jednak, złotówka otrzymana dziś będzie dla nas warta więcej niż złotówka otrzymana w dowolnym punkcie w przyszłości. Wiąże się to z tym, że możemy ją zainwestować na określony procent i w przyszłości otrzymać wyższą nominalnie kwotę.

Z doświadczenia wiem, że zrozumienie wartości pieniądza w czasie nastręcza niektórym osobom dość sporych problemów. Dlatego też postanowiłem to wytłumaczyć w dwóch przystępnych artykułach.

Wartość pieniądza w czasie ilustracja Z wartością bieżącą mamy do czynienia, gdy przyszłe kwoty chcemy zdyskontować do wartości w dniu dzisiejszym – czytaj dalej.
Ilustracja wartości pieniądza w czasie FV, kapitalizacja, procent składany O wartości przyszłej mówimy wtedy, gdy chcemy zobaczyć do jakiej kwoty urośnie zainwestowana wartość bieżąca – czytaj dalej.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s