Czytanie sprawozdań

Rola finansów w zarządzaniu i sprawozdanie finansowe, które pozwalają nam ocenić finanse firmyOd ponad dwudziestu lat zadziwia mnie brak umiejętności czytania sprawozdań finansowych wśród kadry zarządzającej przedsiębiorstw, wśród doradców bankowych, a także i u niektórych prezesów banków, którym bilanse mylą się czasem z rachunkiem wyników.

A przecież nie ma tu żadnej magii…

Zgodnie z art. 45 ust. 2 UoR sprawozdanie finansowe składa się z:

  1. bilansu;
  2. rachunku zysków i strat;
  3. informacji dodatkowej, obejmującej wprowadzenie do sprawozdania finansowego oraz dodatkowe informacje i objaśnienia.

Ponadto w przypadku jednostek podlegających corocznemu badaniu, sprawozdanie finansowe obejmuje również zestawienie zmian w kapitale (funduszu) własnym, oraz rachunek przepływów pieniężnych.

Jeśli interesuje Was umiejętność czytania sprawozdań finansowych banków czy funduszy inwestycyjnych zapraszam tutaj. Dla początkujących, wystarczy się stosować do kilku poniższych reguł:

  1. sam bilans i rachunek wyników nie wystarczy – zanim zaczniemy analizować cyfry, trzeba zapoznać się z zasadami wyceny aktywów, które firma przyjęła w swojej polityce rachunkowości – musimy rozpocząć od lektury informacji dodatkowej.
  2. szczególnie interesować będą nas zmiany w polityce rachunkowości i wpływ jaki miały one na sprawozdanie finansowe bieżącego okresu
  3. każdą pozycję bilansu należy przeanalizować z notą
  4. c.d.n.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s