Finanse dla prezesa

Proszę sprawdzić jak mój skok wpłynie na cenę akcji

Prezes nie musi posiadać dużej wiedzy finansowej – wystarczy, że będzie świadomy odpowiedzialności karnej (art. 77 i 79 ustawy o rachunkowości) oraz tego, że solidarnie z pozostałymi członkami zarządu odpowiada za sprawozdanie finansowe. Powinien więc wiedzieć pod czym się podpisuje. Znane mi są jednak przypadki prezesów, którzy nie odróżniali bilansu od rachunku wyników. O jednym z nich pisałem nawet na blogu. Dodam, że był to prezes jednego z większych banków w Polsce.

Jedyną rzeczą, którą prezes musi zrozumieć bezbłędnie jest to, z czego zostanie rozliczony przez właściciela. Oczekiwania mogą być bardzo różne. Czasem bywają proste, zdefiniowane poprzez jeden wskaźnik. Częściej właściciel spodziewa się realizacji kilku celów na raz. Mogą być one zarówno finansowe, jak i strategiczne. Zdarza się, że właściciela  nie interesują wyniki finansowe, a postawione cele mogą wydawać się dziwaczne – dzieje się tak czasem w przypadku spółek zależnych globalnych korporacji. Prezes musi być więc dobrym strategiem.

Przede wszystkim musi zatrudnić dobrego dyrektora finansowego. Bez niego nie będzie mógł kontrolować postępów w realizacji strategii i planów operacyjnych. Dyrektor finansowy będzie głównym sprzymierzeńcem prezesa i musi doskonale znać się na obszarach, które mu podlegają. Musi też wiedzieć jak przełożyć oczekiwania właściciela i cele strategiczne na cele finansowe i na budżety.

Poniżej kilka artykułów dyskusyjnych, pisanych z perspektywy prezesa. Niektóre z nich mogą wydawać się kontrowersyjne. Niektóre mogą sprawiać wrażenie praw oczywistych – umieściłem je tu dlatego, że w praktyce często o nich zapominamy.

Zapraszam do lektury, refleksji i do dyskusji:

c.d.n.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s