Nowe nawyki na wakacje w XXI wieku :)

Nauczyłem się ostatnio od syna czegoś nowego. Przed wejściem do knajpy, muzeum, kina (czy też przed wyjściem na narty) trzeba zrobić „research”.

 1. Najpierw pytamy wirtualnych asystentów – Siri (albo OK Google, jeśli ktoś ma inny telefon).

  Siri nie mówi jeszcze po polsku, ale po angielsku odpowiada sprawnie i szybko. Pytania można zadawać od prostych – „Jaka jest temperatura na zewnątrz?”, „Gdzie jestem?”, do bardzo złożonych. Im więcej używamy, tym łatwiej dostajemy właściwe odpowiedzi. Można też poprosić o znalezienie dobrej i taniej restauracji w pobliżu. Siri może nam zrobić rezerwację, albo wybrać numer telefonu byśmy zrobili to sami. Użyteczność tego interfejsu wzrosła geometrycznie w ciągu ostatnich lat.

  OK google bardzo dobrze rozpoznaje nasze pytania po polsku. Nie wiem jak działa w telefonie z Androidem, ale w aplikacji Google na iPhone dość sprawnie wyszukuje to, co chcemy znaleźć. Może ktoś z Was korzysta z tej funkcji Androida i chciałby podzielić się swoją oceną?

 2. Następnie sprawdzamy na instagramie – w przypadku restauracji oglądamy zdjęcia dań i czytamy komentarze, w przypadku muzeum sprawdzamy jakie dzieła najbardziej podobają się odwiedzającym. Instagram na nartach? Przez lokalizację sprawdzamy jakie są warunki na stoku i czy dużo ludzi jeździ. Możemy też przypadkowo zobaczyć, że ktoś ze znajomych jest w pobliżu :).
 3. Sprawdzamy Twittera – tu najszybciej znajdziemy negatywne komentarze i dowiemy się na co mamy uważać. Tu też dowiemy się o najnowszych wydarzeniach. Naprawdę bardzo dobrze to działa.
 4. Jeśli tego jeszcze nie zrobiliśmy sprawdzamy rating na Google, Trip Advisor, Foursquare
 5. Na koniec wreszcie dajemy się poprowadzić nawigacji. Tu znowu odkrycie – Citymapper. Program doskonale prowadzi przy pomocy publicznego transportu. W metrze mówi za ile minut będzie następny pociąg albo, że trzeba wysiąść na następnym przystanku. Rewelacja! Do samochodu najlepszy jest chyba Waze, choć Google Maps też daje radę. Tam gdzie potrzebne są nam mapy offline (Afryka, Środkowy Wschód, itp. mniej uczęszczane obszary) polecam Maps.me.
 6. Z Ubera już korzystam od dawna, więc nie będę się rozpisywał. Jest to znacznie szybsze rozwiązanie, niż poszukiwanie miejsca parkingowego w centrum miasta.

I to by było na tyle – czy zapomniałem o czymś jeszcze? Jakaś appka, bez której za kilka lat nie będę mógł żyć?

6 myśli na temat “Nowe nawyki na wakacje w XXI wieku :)”

 1. I spontaniczność, za przeproszeniem, szlag trafił 😀
  Research taki przydaje się tylko w przypadku nowych (nieodwiedzonych jeszcze przez nas) miejsc. Np przed wyjazdem do lekarza 2 miasta obok najlepiej dać się poprowadzić Hołowczycowi lub Google ale jeśli nie ma takiej możliwości to polecam spojrzeć na mapę. Co bardziej hardkorowi jadą na czuja i pytają ludzi o drogę 😀
  Pozdrawiam!

 2. Ludzie przeglądający codziennie treści na portalach społecznościowych nie mają własnego życia. Po co wiedzieć co robią inni?

  1. Wiesz, łatwo jest wpaść w nałóg, bo przeglądanie cudzych treści wyzwala takie same hormony jak doświadczanie per se. Jest przy tym najmniej energochłonne z perspektywy mózgu i stąd uzależnienie.

   Ja natomiast nie o tym pisałem – pisałem o tym, że młodzi ludzie coraz częściej nie są w stanie podjąć ryzyka i zrobić coś w ciemno. Patrzą na instagram, by zobaczyć jak dane miejsce wygląda w tej chwili, czy jest dużo ludzi, jakie są warunki … Patrzą na inne portale, by zobaczyć jak inni oceniają i jeśli oceny są niższe, to tracą ochotę na samodzielne doświadczenie… Mechanizm chyba jest podobny, bo też oszczędza energię i emocje…

   Gdzieś ostatnio czytałem, że korzystanie z SM poprawia więzi emocjonalne i ma korzystny wpływ na nas. Osobiście uważam, że prawda leży gdzieś po środku – trzeba korzystać, ale z umiarem. Pozdrawiam.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s