Darmowy, internetowy program szkoleniowy z finansów – FINANSE 101

Zgodnie z obietnicą zaczynam dzisiaj tygodniowe szkolenie z finansów dla wszystkich zainteresowanych. Mam nadzieję, że ten eksperyment sprawi, że Wasze zrozumienie finansów będzie lepsze i że w ten sposób będzie Wam łatwiej zarządzać firmą, zdawać egzaminy, czy po prostu robić karierę.

Dzień dobry. Witam na moim pierwszym, darmowym, internetowym szkoleniu z finansów.

By w nim uczestniczyć proszę o odpowiedź w komentarzu na proste pytanie – Na czym polega rola zarządzania finansowego w firmie?

Będzie to najbardziej skomplikowana część szkolenia. Śpieszę uprzedzić, że przy rejestracji trzeba będzie podać adres e-mail, na który otrzymacie dalsze wskazówki i materiały. Adres ten nie będzie nikomu udostępniany, a ja również po zakończeniu szkolenia go wykasuję.

Zapraszam więc do rozpoczęcia zabawy z finansami.

Program szkolenia jest następujący:

 • poniedziałek – o zarządzaniu finansami ogólnie
 • wtorek – wszystko o źródłach finansowania
 • środa – zarządzanie poprzez wskaźniki
 • czwartek – ceny i koszty
 • piątek – decyzje inwestycyjne

Zaczynajmy. Zapraszam

33 myśli na temat “Darmowy, internetowy program szkoleniowy z finansów – FINANSE 101”

 1. Rolę zarządzania finansowego w firmie można sprowadzić do dwóch głównych grup (łączy się to również z podziałem funkcji):
  treasurer odpowiedzialny za zarządzanie środkami płynnymi, wzrost kapitału oraz relacje z creditors i debtors. On również podejmuje decyzje w sprawie inwestycji. Druga z głównych ról to Controller odpowiedzialny za rachunkowość, wszelkiego typu dokumenty finansowe oraz podatki. To chyba taki nadrzędny podział ról. Oczywiście oni są pod kontrolą CFO odpowiedzialnego za ogólne wytyczne, plany i politykę finansową firmy.

 2. -optymalizacja kosztów poprzez podejmowanie racjonalnych decyzji, co wiąże się ze świadomym kształtowaniem firmy poprzez planowanie, organizowanie i kierowanie (kontrolowanie) członków organizacji tj. pracowników

 3. Rola zarządzania finansowego w firmie polega wedlug mnie na odwadze w podejmowaniu RYZYKA na wszystkich frontach: planowania, wydawania, inwestowania+posiadanie 7-mego zmysłu+kreatywność

  pozdrawiam,
  Joanna:)

  1. Zarządzanie finansami polega na pozyskiwaniu różnego rodzaju środków finansowych ( kredyt, leasing, dotacje, wydłużanie terminów płatności u dostawców itp) dla bieżącej lub inwestycyjnego działałności firmy.
   Pozdrawiam
   Ania

 4. Rola zarządzania finansami:
  1.planowanie i utrzymanie płynności finansowej
  2.proces inwestowania
  3.analiza i kontrola ryzyka
  pozdrawiam
  Katarzyna Lewkowicz

  1. Witam pierwszą kobietę! Chyba, że w dotychczasowym gronie uczestników jest już jakaś pani ukryta pod męsko brzmiącym pseudonimem. Tak jak i w kilku innych komentarzach brakuje mi przede wszystkim zarządzania źródłami finansowania – chyba że kryje się to w punkcie pierwszym 🙂

   Na marginesie, zastanawiałem się wczoraj jak to jest, że na ponad 100 osób, które się na szkolenie zgłosiły – wszyscy to Panowie. Stanowiska dyrektorów finansowych w wielkich korporacjach z reguły również piastowane są przez mężczyzn. Czy ma do jakiś związek z eksperymentem Wisemana, o którym pisałem kilka dni temu? Czy Panie są zbyt sumienne i zbyt zajęte wykonywaniem swoich obowiązków, by wynajdywać okazje i robić karierę? – będę musiał do tego tematu wrócić w przyszłości, a na razie Dodaję KL do listy uczestników i będę materiały wysyłał na maila.

 5. Dziękuję wszystkim, którzy zdecydowali się odpowiadać wedle mojej prośby. Jutro na moim blogu znajdziecie omówienie dzisiejszego tematu, a w mailach materiały na temat funkcji finansów w przedsiębiorstwie i zadanie do wykonania na środę.

  Wiele osób postanowiło odpowiadać na pytanie bezpośrednio poprzez maila. Cóż, rozumiem obawę przed publicznym ujawnieniem się. Jak możecie zobaczyć z komentarzy, można ukryć się pod pseudonimem, a Wasze maile nie są nigdzie publikowane. Mnie zaś byłoby łatwiej zapanować nad szybkim odpowiadaniem i komentowaniem. Ale cóż, szanuję Wasze preferencje i wszystkim, którzy wybrali kontakt tą drogą wysłałem już materiały bądź będę dopiero wysyłał.

  Trafialiście do mnie przez wykop, GL, stronę firmową mojej firmy, formularz kontaktowy na stronie wydawnictwa… Szczególne wyrazy uznania pewnemu „detektywowi”, który odnalazł mojego maila sprzed 12 lat, którego używam tylko w trakcie podróży na inne kontynenty i tylko w kontakcie z moją asystentką. 🙂

  Zapraszam na ciąg dalszy jutro. Jutro też będę wysyłał maile do osób, które trafiły na szkolenie po godz. 17:00

 6. Witaj Mirku,

  Zarządzanie finansowe w firmie to zadanie wielowymiarowe i może polegać na kilku oddzielnych kwestiach:

  1. Płynność
  2. Kontrola ryzyka
  3. Przełożenie strategii zarządu na dochodowość tych strategii i tym samym pomoc w wyborze kierunku rozwoju

  1. Witaj Maćku. Rozumiem, że proces inwestowania ujmujesz w punkcie 3.
   Brakuje mi również całego procesu pozyskiwania źródeł finansowania, zarządzania relacjami inwestorskimi (właścicielskimi) i relacjami z bankami. Ale o tym szczegółowo będziemy rozmawiać jutro.
   Dodaję Cię na listę osób, którym będę wysyłał instrukcję i maile z materiałami

 7. podstawą zarządzania finansowego firmy jest wg. mnie planowanie /na podstawie rzetelnych informacji ekonomicznych/ oraz kontrola zarządcza wykonania

  1. Tru – jeśli powiedziałeś a, to może warto byłoby dokończyć wypowiedź. Finanse wcale nie są skomplikowane, a jak na razie rozmawiamy o finansowym ABC.

 8. Rolą zarządzania finansowego, nie tylko w firmy, jest umiejętne gromadzenie, alokacja i wydatkowanie środków finansowych w celu wykazania zysku, który jest podstawą do naszej oceny jako zarządzającego.

  1. Notom, bardzo mądrze powiedziane, ale co powiesz o zarządzaniu finansami firm, które zysku nie generują?

   I nie mówię tu tylko o firmach typu non-profit, bo takie w polskich warunkach nie funkcjonują. W Polsce mówimy raczej o organizacjach non-profit (np. stowarzyszenia i fundacje), w których również finansami zarządzać trzeba.

   Zanim sam sobie odpowiem na zadane powyżej pytanie, chciałbym byś sam zastanowił się nad tym przez chwilę

   – podpowiedź na dziś – Brin i Page przez kilka pierwszych lat swojej działalności nie tylko nie myśleli o zysku, ale nie mieli w ogóle patentu na przychody (Google). Podobnie było zresztą z Jefem Bezosem (Amazon.com) – ten jednak od początku współpracował ze świetnymi finansistami.

   Pewną obiekcję w Twojej odpowiedzi budzi także zwrot „umiejętność gromadzenia środków finansowych„, bo w moim słowniku gromadzenie blisko jest „chomikowania” i „chomikarstwa” – a dobrze zarządzana firma nie powinna mieć zbyt dużo środków pieniężnych. Dobry dyrektor finansowy, będzie wykazywał dokładnie tyle środków ile potrzeba, ale o tym będziemy rozmawiać w środę.
   Dodaję Cię na listę osób, którym będę wysyłał instrukcję i maile z materiałami

   1. „dobrze zarządzana firma nie powinna mieć zbyt dużo środków pieniężnych”
    Czyżby? A co na przykład z Apple Inc.?

 9. rola zarządzania finansowego w firmie,ma na celu:
  -ocenę aktualnego stanu finansowego firmy,
  -ocenę możliwości
  -rozwój firmy w ciągu najbliższego okresu
  -rozwój firmy w dłuższym horyzoncie
  -ustalenie celów strategicznych
  -planowanie krótko i średniookresowe
  -ocenę ryzyka związanego z priorytetowymi celami firmy
  -analizę ryzyka
  -opracowanie sposobów wyeliminowania części elementarnych ryzyk oraz sposobów
  zabezpieczenia się przed ryzykami elementarnymi, których nie da się wyeliminować.
  pozdrawiam

  1. Bushido, dziękuję za Twoją odpowiedź, bo dotknąłeś tu bardzo ciekawego tematu – dyrektor finansowy musi być przede wszystkim dobrym strategiem i jako strateg musi patrzeć w przyszłość. Dlatego tak wielu księgowym trudno jest się odnaleźć na stanowisku dyrektora finansowego, boć oni przez całą swoją dotychczasową karierę przyzwzczajeni byli do patrzenia wstecz, przez pryzmat danych historycznych. O strategii w zarządzaniu finansami powinniśmy w zasadzie całe osobne szkolenie zrobić. Ale do tematu na pewno wrócimy w środę.
   Dodaję Cię na listę osób, którym będę wysyłał instrukcję i maile z materiałami

 10. Witam,

  Z gory przepraszam jesli moja odpowiedz dotarla podwojnie.

  Zarzadzanie finansowe -polega na odpowiedniej alokacji zasobow finansowych firmy w celu maksymalizacji jej zysku.

  Powyzsze stwierdzenie jest bardzo ogolne: rola zapewne zawiera takze etap pozyskiwania finansow, inwestycje i ich pozniejsza kontrole.

  Pozdrawiam,
  Artur Kabala

  1. Dzięki Artur. W Twojej odpowiedzi prawie wszysko (choć bardzo ogólnie) się zawiera.
   Dodaję Cię na listę osób, którym będę wysyłał instrukcję i maile z materiałami

 11. Na blog trafiłem właśnie z powodu tego kursu (link na wykop.pl) i jak każdy chcę dowiedzieć się z niego jak najwięcej przydatnych informacji. Mam nadzieję, że osoby o niewielkiej wiedzy zw. z tematem, też coś zrozumieją :). Nie znalazłem Pana adresu mailowego na blogu, więc odpowiedź zamieszczam tutaj:

  Rola zarządzania finansowego polega na planowaniu i przygotowywaniu budżetów, zapewnianiu płynności finansowej firmy oraz kontroli kosztów i inwestycji.

  1. Witaj btomasz. Bardzo mi miło, że mogę Cię tu gościć. Założeniem tego szkolenia było by omówić podstawy i dopiero na nich budować. Dodaję Cię na listę osób, którym będę wysyłał instrukcję i maile z materiałami.

 12. Wszystkich, którzy odpowiedzieli na mój firmowy adres mailowy przepraszam za brak odpowiedzi. Dość dużo tych maili przybyło, a ja przez kilka godzin nie sprawdzałem. Będę odpowiadał dziś wieczorem z dalszymi instrukcjami.

 13. Pozyskiwanie finansowania, zarządzanie płynnoscią, inwestowanie w aktywa, kontrola kosztow i zyskownosci (controlling), zarządzanie relacjami inwestorskimi, przygotowywanie budżetów i planowanie, współpraca z marketingiem w sprawie decyzji cenowych i generalnie robienie wszystkiego co sobie zarząd zarzyczy

 14. OK, to ja będę pierwszy! Czy oczekujesy odpowiedzi czysto teoretycznej by się zakwalifkować, czy może być czysto praktyczna?

  Bo jeśli czysto praktyczna to:
  – zapewnienie płynności w firmie
  – przygotowanie sprawozdań finansowych tak by prezes miał co prezentować właścicielom, a ja bym nie musiał się potem tłumaczyć w bankach.
  – zarządzanie ryzykiem walutowym, bo na tym popłynęliśmy trochę dwa lata temu, a i teraz płyniemy – tutaj przede wszystkim chcę się czegoś dowiedzieć!
  – kontrola inwestycji, chociaż teraz u nas wszystko wstrzymane

  A tak teoretycznie, to na studiach uczyli mnie wielu bzdetów, w większości nieprzydatnych w praktyce

  1. Hubert – podobna prośba jak do Karola. Zanim wyślę instrukcje i materiały proszę o Twoją odpowiedź. Jeśli uważasz, że tylko na pozyskiwaniu źródeł finansowania, to potwierdź proszę, a je się ustosunkuję 🙂

  1. Karol,
   Sam uśmiech nie wystarczy. Zanim wyślę Ci dalsze instrukcje i materiały proszę o odpowiedź na pytanie. Na czym według Ciebie polega zarządzanie finansami firmy

  2. rola zarzadzania finansowego- polega na odpowiedniej alokacji srodkow finansowych ,aby przedsiebiorstwo generowalo zyski.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s