EBC opublikował dziś wyniki ankiety o europejskim rynku kredytowym

ECB European Credit Market 4q2013

Europejski Bank Centralny opublikował dziś wyniki ankiety na temat polityki kredytowej banków i oczekiwań na najbliższy kwartał. Z zawodowego poczucia obowiązku zamieszczam link dla bankierów link do oryginału, choć z góry uprzedzam, że niewiele z tego badania wynika: ECB Bank Lending Survey. NBP zapewne za dwa, trzy tygodnie opublikuje analogiczny raport na temat rynku polskiego. W ostatnim, z października 2013 spodziewaliśmy się luzowania polityki kredytowej. Czy firmy z tego skorzystały? – przekonamy się już wkrótce.

A ja zastanawiam się co było pierwsze – jajko czy kura?

Lektury książek o ewolucji, jak również obejrzane filmy pozwalają mi wierzyć, że najpierw było jajko. Przenosząc to na grunt bankowości, o której wiem znacznie więcej niż o ewolucji (i w tym chyba tkwi błąd, bo nos mi podpowiada, że powinno być odwrotnie) – wydaje się, że nie będziemy obserwować znaczących wzrostów gospodarczych, dopóki banki nie poluzują znacząco kryteriów kredytowania przedsiębiorstw. Szefowie ryzyka, od których takie decyzje zależą, w większości boją się poluzować, dopóki nie zobaczą znaczącego przyśpieszenia gospodarki.

I najbardziej mi szkoda prezesów i banków.

Żal mi prezesów, bo muszą wygenerować odpowiednie zyski – przy braku sprzedaży (czytaj braku luzowania kryteriów kredytowych), jedyną metodą na krótkoterminowy zysk jest redukcja kosztów. Deutsche Bank ogłosił właśnie znaczącą redukcję kosztów w bankowości inwestycyjnej, a już wróble ćwierkają, że będą zamykać co czwarty oddział. I choć prezesi gremialnie twierdzą, że cięcie kosztów mają już poza sobą, to jednak co chwila pojawiają się komunikaty o różnych restrukturyzacjach.

Żal mi wreszcie banków, bo redukcje kosztów oznaczają w praktyce redukcje pracowników, a to przekłada się na pogorszoną jakość obsługi klientów i na dalszy spadek sprzedaży. Z tej spirali nie ma z reguły ucieczki.

O tych żalach wspomniałem niedawno tutaj.

Analiza strategii głównych banków pokazuje, że chcą zwiększać udział w rynku, tym samym budując aktywa. Budowa aktywów musi oznaczać poluzowanie polityki kredytowej. A ponieważ w Europie tego poluzowania nie widać w bankowości przedsiębiorstw, to albo następuje ono w bankowości detalicznej, albo banki znów robią jakieś myki z finansowaniem…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s