Fitch podniósł długoterminowy rating Grecji do B- z perspektywą stabilną – źródło
Czytając notkę prasową, trochę trudno jest się połapać w poszczególnych ratingach:
- Fitch wycofał ratingi dla starych obligacji
- Nowe obligacje wydane za stare w wyniku ugody z obligatariuszami otrzymały rating B-
- Obligacje wyemitowane w oparciu o prawo zagraniczne posiadają nadal rating C
- Krótkoterminowy rating dla zobowiązań walutowych został podniesiony do B
- Country Ceiling potwierdzony na AAA
Dla tych, którzy chcą doczytać definicję link w pdf.
W uzasadnieniu odniesienie do 96% akceptacji programu naprawczego, w ramach którego stare obligacje wymienione zostały na nowe (o niższej wartości), Wedle Fitcha, redukcja zadłużenia poprawiła profil greckiego długu, zredukowała ryzyko niewypłacalności w krótkim okresie i choć długoterminowo Grecja nadal jest bardzo zadłużona, a jej gospodarka narażona jest na duże wyzwania, to w perspektywie 12-24 miesięcy Grecja ma margines bezpieczeństwa, odzwierciedlony w perspektywie stabilnej.
Obsługa długu (czytaj zdolność do spłaty odsetek) jest umiarkowana. Koszt zadłużenia spadł z 5,5% do mniej niż 4%, a spłata kapitału rozpocznie się dopiero po 2020 roku. Nadal jednak występuje duże ryzyko polityczne i ekonomiczne, które może zakłócić terminową obsługę zadłużenia.
Analitycy Fitcha wierzą, że Grecja nie będzie już zmuszona do pozyskiwania środków na rynku pieniężnym, a jej potrzeby zostaną w pełni sfinansowane przez program pożyczkowy EU-IMF.
Po częściowym umorzeniu starych obligacji, prywatni wierzyciele reprezentują teraz tylko 30% zadłużenia Grecji (64% przed wymianą). Oprocentowanie nowych obligacji wynosi 2% w latach 2013-2015 i 3% w latach 2016-2020.