Towar deficytowy

iPad 2W ubiegłym tygodniu usiłowałem kupić iPada 2. Niestety, bezskutecznie. Nie ma w Warszawie, nie ma w Gdańsku… Rozeszły się w dniu premiery.

Pomijam już fakt, że w Polsce płacimy za model 3G 64 o tysiąc złotych więcej niż w USA – jeśli ktoś nie wybrał się na zakupy w dniu premiery, będzie musiał na iPada poczekać.

W iSpot obsługa nie potrafiła powiedzieć jak długo… W Saturnie otrzymali tylko 10% tego, co zamówili. Wniosek z tego dość prosty – Steve Jobs ustalił cenę na zbyt niskim poziomie…

Pamiętam jeszcze jak Apple reklamował swoje komputery w telewizji.

.

Potem były sławetne reklamy Maca, w których kontrastowano jego użyteczność z komputerami IBM – wystarczyło wyjąć z pudełka, włączyć do kontaktu i voila. Na komputerach kompatybilnych z „Big Blue” trzeba było w owych czasach instalować system operacyjny i oprogramowanie.

Teraz Apple reklamować się nie musi. Wystarczy, że ogłoszą nowy produkt i już kolejka ustawia się przed salonami z jabłuszkiem  na kilka dni przed datą premiery. To siła wizji jednego człowieka. Czy pojawi się ktoś, kto go zastąpi?

Na razie wizję Steva Jobsa ocenić możemy po wynikach firmy. Dynamika przychodów ze sprzedaży i zysku mówi sama za siebie:

Apple 2010 trendy

(Uwaga: przepraszam za błąd na wykresie – Apple kończy rok finansowy we wrześniu. Zbyt późno zauważyłem i nie zdążyłem skorygować przed umieszczeniem. Daty są natomiast poprawne na ilustracjach poniżej. Wszystkie dane w tysiącach USD)

Apple rachunek wyniku 2010

W aktywach króluje gotówka i inwestycje (krótkoterminowe i długoterminowe)

Apple aktywa 2010

W pasywach zero kredytów. W zasadzie firma nie mogłaby być bezpieczniej zarządzana. Prawie całe finansowanie pochodzi z kapitałów i ze środków dostawców… Jak w supermarketach 🙂

Apple pasywa 2010

Widać, że głównym zmartwieniem dyrektora finansowego jest raczej pytanie co zrobić z gotówką, niż jak finansować firmę…

4 myśli na temat “Towar deficytowy”

    1. Tak Marcin, ale wyobraź sobie co by było, gdyby mieli jakiegoś niemieckiego kontrolera finansowego – przecież w poprzednich latach oscylowali koło tygodnia 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s