Narzędziownia 6.0 – przygotowania

Już tylko kilka dni do Narzędziowni 6.0 i w natłoku pracy prawie bym zapomniał o przygotowaniu formatki. A jestem jak zwykle w olbrzymim niedoczasie… Postanowiłem więc zrobić jakieś ciekawe ćwiczenie na temat paradoksu Abilene. Jest to tzw. paradoks zgody.

Polska wikipedia zawiera tylko krótki opis:

Paradoks Abilene (ang. Abilene paradox) sformułował w 1988 roku Jerry B. Harvey. Ten paradoks to zgadzanie się na podjęcie takiej decyzji w grupie, którą każdy z osobna uważa za złą, gdyż myśli, iż wszyscy pozostali tego chcą.

Definicja jest w zasadzie bardzo dobra, choć na jej podstawie trudno zrozumieć niebezpieczeństwo, które ten paradoks wywołuje dla zespołu, grupy czy całej organizacji. A jest on znacznie groźniejszy od największego konfliktu. Niestety, w nauce zarządzania często bywa pomijany.

Najlepiej zacząć od lektury oryginalnego artykułu, na bazie którego powstała książka:

Jerry B. Harvey, The Abilene Paradox and other Meditations on Management, Jossey-Bass, 1988

Paradoks Abilene - Spis treści

Książkę też można przeczytać, choć wiele nowego nie wnosi. Trzy rozdziały są w zasadzie przedrukami wcześniejszych artykułów. Znacznie lepiej byłoby obejrzeć film (tylko 23 minuty), choć koszt filmu na DVD jest dość wysoki – prawie 1000 USD – być może dlatego Paradoks Abilene jest tak mało znany…  Sprzedawany jest razem z materiałami szkoleniowymi, które w mojej ocenie są takie sobie. W internecie można obejrzeć za darmo preview, tylko trzeba się wcześniej zarejestrować. Na zachętę trailer z YouTube:

Tak na marginesie, o ile bardziej znany byłby Jerry B. Harvey, gdyby wystąpił na TED. Książka ma stosunkowo niewiele cytowań i tak jak oryginalna historia, autor prawdopodobnie pojedzie do Abilene…

A więc zabieram się do opracowania ciekawego ćwiczenia na temat paradoksu zgody, a chętnych do jego zgłębienia zapraszam na narzędziownię.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s