LFR Rola finansów w zarządzaniu

Nawet najlepszy pomysł na biznes nie zamieni się w sukces jeśli nie pozyskamy adekwatnych źródeł finansowania. Dlatego też jednym z kluczowych czynników sukcesu każdego przedsięwzięcia (komercyjnego czy charytatywnego, prywatnego czy państwowego) jest kompetentny dyrektor finansowy.

Zarządzanie finansami

Podobnie jest z funkcjonującym już przedsiębiorstwem. Finansami trzeba umiejętnie zarządzać. Nie wystarczy zwykły księgowy. Potrzebny jest ktoś, kto zapanuje nad całym procesem i będzie jednocześnie doskonałym sprzedawcą i negocjatorem. Musi bowiem stale sprzedawać swoją firmę. Jego „klientami” są właściciele, banki i instytucje finansowe, potencjalni inwestorzy i partnerzy, dostawcy, odbiorcy, analitycy – wszyscy, którzy mogą firmie dostarczyć środki pieniężne, w zamian za złożone przez niego obietnice.

Firmy nie upadają ze względu na brak konkurencyjności, przestarzałe produkty czy usługi. Bankrutują ze względu na utratę płynności. Bezpośrednią przyczyną upadku jest utrata źródeł finansowania. Jak udowadnia historia, firmy mogą przetrwać największe turbulencje (BP i wybuch platformy w Zatoce Meksykańskiej), mogą się na nowo odrodzić (Apple), zmienić charakter swojej działalności (IBM, Heightons czy choćby nasz polski Getin). Wszystko jest możliwe, pod warunkiem, że firma nie utraci dostępu do gotówki.

Najważniejszą funkcją dyrektora finansowego jest więc zarządzanie pasywami i ich strukturą. Musi zidentyfikować poszczególne źródła finansowania (bilansowe i pozabilansowe), znać ich oczekiwania, procedury i wymogi oraz wiedzieć w jaki sposób najlepiej sprzedać firmowy pomysł na biznes. Pozostałe obszary jego codziennej pracy są jedynie pochodną tej funkcji:

  • zarządzanie płynnością
  • inwestowanie w aktywa
  • generowanie zysku na posiadanych aktywach
  • konwersja papierowego zysku w gotówkę

Mimo, iż obszary te znajdują się nieco niżej w hierarchii, nie oznacza to, że są mniej ważne. Błąd w każdym z nich może spowodować, że banki odmówią kredytowania, dostawcy wstrzymają dostawy, a właściciele odmówią zgody na podniesienie kapitału. W konsekwencji może to oznaczać upadek nawet najlepszej firmy.

Skuteczność zarządzania finansami firmy oceniana jest poprzez okresowe sprawozdania finansowe.  Dlatego też rozpoczniemy naszą przygodę z finansami od zrozumienia:

  • kto przygotowuje sprawozdania finansowe
  • jakich reguł musi się trzymać
  • kto jest odbiorcą sprawozdania i w jaki sposób je analizuje
  • co można ze sprawozdania finansowego wyczytać

Rola finansów w zarządzaniu i sprawozdanie finansowe, które pozwalają nam ocenić finanse firmy


<=poprzednia strona
…………………………………………… następna strona =>

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s