Opis szkolenia:
Szkolenie skierowane jest zarówno do osób pracujących w banku, które chciałyby lepiej zrozumieć jakie dokumenty finansowe otrzymujemy od klienta i jak je analizować.
Zaczniemy od różnych form prowadzenia działalności i od sprawozdań finansowych, które firmy muszą przygotować i które mogą dostarczyć do banku. Omówimy:
- ustawę o rachunkowości,
- podstawowe zasady rachunkowości,
- krajowe standardy rachunkowości (KSR)
- międzynarodowe zasady rachunkowości (MSR) i sprawozdawczości finansowej (MSSF)
Wspomnimy też o innych źródłach regulacji, które mogą mieć wpływ na sprawozdania finansowe spółek.
Następnie zaczniemy analizować sprawozdania.
Najprościej będzie w środkowym segmencie – spółek z o.o. prowadzących księgi handlowe i przygotowujących sprawozdania w oparciu o KSR i UoR – tu jakość sprawozdań jest najbardziej przewidywalna i mimo, że wiele z tych podmiotów nie podlega obowiązkowi badania bilansu, wiadomo czego możemy się spodziewać. Kreatywna księgowość w odniesieniu do tego segmentu jest rzadka, a jeśli nawet występuje, to stosunkowo łatwo ją wykryć.
Nieco trudniej będzie w odniesieniu do spółek giełdowych, bo mimo iż podlegają badaniu bilansu i przygotowują swoje sprawozdania zgodnie z MSR i MSSF, to jakość ich sprawozdań jest bardzo zróżnicowana i nie ma tu żadnej reguły. Za każdym razem trzeba szczegółowo przewertować informacje dodatkowe i zapoznać się z przyjętą polityką rachunkowości. Mogą też pojawić się problemy z dostępnością niektórych informacji i wtedy trzeba cofać się z lekturą sprawozdań nawet kilka-kilkanaście lat wstecz, wertując szczegółowe komunikaty o zmianach w polityce rachunkowości. W realiach polskich nie jest jeszcze tak źle, bo maksymalnie musimy cofnąć się do 2005 roku, ale w odniesieniu do spółek globalnych, czasem trzeba wrócić do początku lat 90-tych ubiegłego wieku (przypadek IBM).
Najtrudniej będzie nam analizować dokumenty spółek małych, działających w oparciu o podatkową księgę przychodów i rozchodów (KPiR), bo tu właściciele sami często nie wiedzą jak wygląda ich rzeczywista sytuacja majątkowa i finansowa. Dlatego też firmy z tego sektora zostawimy sobie na sam koniec.
W trakcie szkolenia podyskutujemy o metodach kreatywnej i agresywnej księgowości – poczynając od starych, sprawdzonych przykładów, by zakończyć na finansowaniu strukturyzowanym i na instrumentach finansowych zaprojektowanych tak, by zniekształcić przepływy. W tym ostatnim przypadku trzeba szczęścia, by wykryć ich stosowanie – zwłaszcza, jeśli firma wykorzystuje swoją globalną strukturę by je ukryć. Zastanowimy się też nad powodami, dla których spółki chcą, by ich sprawozdanie finansowe wyglądało lepiej niż rzeczywisty stan majątkowy i finansowy przedsiębiorstwa.
Przeanalizujemy kilka bilansów i rachunków wyników różnych spółek – produkcyjnych, handlowych i usługowych. Zobaczymy, jak na ich podstawie można przygotować sprawozdanie z przepływów (szczególnie w odniesieniu do podmiotów, które nie mają obowiązku takiego sprawozdania przygotowywać i tego nie robią).
Spróbujemy też zrozumieć sprawozdanie przy pomocy tradycyjnej analizy wskaźnikowej.
Słowem, po jednym weekendzie, uczestnicy powinni nabyć przekonanie, że są w stanie sprawozdanie finansowe zrozumieć i przeanalizować.